GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCI

Krowy w USA zachorowały na grypę ptaków

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), a także stanowi urzędnicy weterynarii i zdrowia publicznego prowadzą dochodzenie w sprawie choroby występującej głównie u starszych krów mlecznych w Teksasie w stanie Kansas i Nowy Meksyk. Podejrzewa się, że przyczyną choroby jest wirus grypy ptaków, który przedostał się na krowy od dzikiego ptactwa.

Od poniedziałku 25 marca niepasteryzowane próbki kliniczne mleka od chorego bydła pobrane z dwóch gospodarstw mlecznych w Kansas i jednej w Teksasie, a także wymaz z jamy ustnej i gardła z innej mleczarni w Teksasie dały pozytywny wynik na obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI ). Dodatkowe badania rozpoczęto w piątek 22 marca oraz w weekend, ponieważ gospodarstwa zgłaszały również przypadki znalezienia na swoich posesjach martwych dzikich ptaków. Wstępne badania przeprowadzone przez Krajowe Laboratoria Służb Weterynaryjnych nie wykazały zmian w wirusie, które zwiększałyby jego szanse zakażenia ludzi, co wskazywałoby, że obecne ryzyko dla społeczeństwa pozostaje niskie.

Autorzy raportu zapewniają, że na tym etapie nie ma obaw co do bezpieczeństwa komercyjnych dostaw mleka ani tego, że okoliczność ta stwarza zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Mleczarnie mają obowiązek wysyłać do przetwarzania do spożycia przez ludzi wyłącznie mleko pochodzące od zdrowych zwierząt; mleko od zakażonych zwierząt jest wykorzystywane lub niszczone, tak aby nie przedostało się do pożywienia. Ponadto  pasteryzacja inaktywuje bakterie i wirusy, takie jak grypa, w mleku. Pasteryzacja jest wymagana w przypadku każdego mleka wprowadzanego do handlu międzystanowego.

Agencje federalne współpracują również z partnerami stanowymi i branżowymi, aby zachęcić rolników i lekarzy weterynarii do szybkiego zgłaszania chorób bydła W przypadku mleczarni, których stada wykazują objawy, wydaje się, że średnio około 10 procent każdego dotkniętego stada jest dotkniętych chorobą, a śmiertelność zwierząt jest niewielka lub żadna. Utrata mleka spowodowana dotychczas przez bydło wykazujące objawy jest zbyt mała, aby mieć większy wpływ na podaż i nie powinna mieć wpływu na cenę mleka ani innych przetworów mlecznych.

Oprac. na podstawie: https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/news/2024/03/several-us-dairy-cattle-herds-test-positive-for-avian-influenza?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button