GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCI

Grypa ptaków atakuje Europę

W ciągu ostatnich dwóch tygodni agencje weterynaryjne z 10 państw naszego kontynentu potwierdziły nowe przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w swoich stadach drobiu, a dwie kolejne odnotowały ogniska u ptaków przydomowych. Tymczasem dzikie ptaki uzyskały pozytywny wynik testu na HPAI w 18 krajach w całej Europie.

W przypadku drobiu komercyjnego całkowita liczba ognisk w tym roku przekroczyła symboliczną  “setkę”-  wynika z najnowszej aktualizacji Systemu Informacji o Chorobach Zwierzęcych wydanej przez Komisję Europejską  (KE, stan na 23 lutego). Monitorując sytuację chorób zwierząt w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i krajach sąsiadujących, System odnotował dotychczas jedno lub więcej ognisk w 2024 r. w 15 państwach.  Oznacza to wzrost o 37 ognisk od poprzedniego raportu z 2 lutego 2024 roku.

Jak dotąd najwyższą liczbę ognisk odnotowano w Mołdawii (35 w bieżącym roku), a następnie w Polsce (20) i Niemczech (dziewięć). Spośród niedawno zgłoszonych ognisk 13 miało miejsce w Polsce, pięć w Mołdawii, cztery w Bułgarii i Danii, trzy w Czechach (Czechy) i Niemczech oraz dwa na Słowacji. Pierwsze przypadki wykrycia HPAI w tym roku potwierdzono we Włoszech, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Polska zarejestrowała w WOAH przypadki HPAI w kolejnych dziewięciu obiektach hodowlanych.  Polska inspekcja weterynaryjna potwierdziła  (do 27 lutego) 23 ogniska tej choroby. Całkowita liczba ptaków dotkniętych tymi epidemiami przekroczyła 529 000 sztuk.

Od pierwszego tygodnia lutego osiem z 13 potwierdzonych ognisk miało miejsce w tym samym powiecie – iławskim – w północno-wschodnim województwie warmińsko-mazurskim. W tym okresie dotknięte były głównie indyki mięsne i kaczki mięsne.

Tymczasem władze Francji informują o otrzymaniu szczepionek przeciwko HPAI H5N1 przez ponad 18,5 mln kaczek w tym kraju.

Na podstawie: https://www-wattagnet-com.translate.goog/poultry-meat/diseases-health/avian-influenza/article/15665274/avian-flu-hits-poultry-flocks-in-10-european-states?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button