
Grypa ptaków odpuszcza
Zdaniem pracowników Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), na terenie naszego kontynentu spada liczba zakażeń grypą ptaków. Według ostatniego raportu tej instytucji, niebezpieczeństwo przeniesienia się choroby na człowieka nadal pozostaje znikome, a liczba przypadków zakażeń u ptaków jest najniższa od 2019/2020 roku.
Specjaliści EFSA za przyczyny takiego stanu rzeczy widzą m.in. w odporności na wirusa, która mogła się rozwinąć wśród dzikiego ptactwa, redukcję populacji wyjątkowo podatnych na tę chorobę gatunków ptaków, mniejsze skażenie środowiska, zmiany w genotypie samych wirusów.
Do niepokojących zjawisk EFSA zaliczyła cyrkulację wirusa HPAI u dzikich ptaków w Europie przez cały rok. Uwagę autorów raportu zwróciła ekspansja wirusa, który pojawił się po raz pierwszy od wielu lat na terenie Australii. Problemem wydają się przypadki przeniesienia choroby z ptaków na ssaki, czego doświadczyli np. hodowcy bydła mlecznego w USA. Bezpośrednia transmisja z bydła na bydło nie została jeszcze potwierdzona, podczas gdy surowe mleko od krów zostało zaobserwowane jako nowa, nieoczekiwana droga transmisji. Obecne dowody wskazują, że przemysłowa pasteryzacja odgrywa znaczącą rolę w inaktywacji wirusa HPAI w surowym mleku krów.
Źródło: EFSA
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.