GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIABADANIA I ROZWÓJ

Wirus grypy ptaków sprawa problemy hodowcom bydła

Grypa ptaków stała się ważna nie tylko dla hodowców i konsumentów drobiu i jaj. Nazwa wirusa atakującego do tej pory niemal wyłącznie ptactwo, jest odmieniana przez wszystkie przypadki także w prasie adresowanej do hodowców bydła i producentów mleka – zwłaszcza w USA.

Dwadzieścia cztery firmy pracują nad opracowaniem szczepionki H5N1 dla bydła w miarę rozprzestrzeniania się wirusa wśród stad mlecznych w USA, powiedział agencji Reuters sekretarz USDA Tom Vilsack . Oprócz dwudziestu firm pracujących na różnych etapach opracowywania szczepionek USDA prowadzi własne wstępne badania nad szczepionką w swoim laboratorium w Ames w stanie Iowa, powiedział Vilsack. Agencja szuka kandydata na szczepionkę do przetestowania pod kątem skuteczności, powiedział, zauważając, że „może to nastąpić jutro, może to zająć sześć miesięcy, a może zająć rok”.

Iowa zgłasza trzecią epidemię nabiału H5N1

Stan Iowa zgłosił przypadek wirusa H5N1 w stadzie mlecznym w hrabstwie Sioux, drugi w hrabstwie i trzeci w stanie. W zeszłym tygodniu w stadach mlecznych liczących 1700 i 250 krów w hrabstwie Sioux wykryto zakażenia, po wcześniejszym przypadku w stadzie liczącym 4500 krów w hrabstwie O’Brien. Przed niedawnymi infekcjami bydła wirus potwierdzono w dwóch stadach drobiu w stanie Iowa: w stadzie w hrabstwie Sioux liczącym 4,2 miliona kur niosek i w stadzie w hrabstwie Cherokee liczącym 103 000 indyków.

Unia Europejska zamawia ponad 40 milionów szczepionek na ptasią grypę

Posunięcie CSL Ltd. ma na celu zapobieganie potencjalnemu rozprzestrzenianiu się wirusa na ludzi. Ten czteroletni kontrakt stanowi reakcję na szybkie rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w amerykańskich gospodarstwach mlecznych, gdzie wirus zaczął niedawno zakażać bydło mleczne, po tym jak wcześniej dotknął miliony ptaków. Istnieją obawy, że choroba może się dalej rozprzestrzeniać.

WHO potwierdza przypadek ptasiej grypy u ludzi w Indiach

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że ​​u czteroletniego dziecka we wschodnim indyjskim stanie Bengal Zachodni wykryto przypadek zakażenia wirusem H9N2 u człowieka. Pacjent miał kontakt z drobiem w domu i otoczeniu. Agencja podała, że ​​jest to druga infekcja ptasiej grypy H9N2 u ludzi w Indiach, pierwsza miała miejsce w 2019 r.

Sekretarz Iowa Ag nalega, aby USDA wypłaciła rolnikom odszkodowania za ubój bydła z powodu grypy H5N1

Sekretarz rolnictwa stanu Iowa Mike Naig wzywa USDA do wypłaty rekompensat producentom mleka, którzy ubijają bydło z powodu wirusa ptasiej grypy H5N1. To wezwanie jest następstwem drugiej epidemii wirusa w tym stanie. Od wykrycia w marcu w Teksasie dotkniętych zostało co najmniej 90 stad w 12 stanach. Naig podkreśla znaczne zagrożenie, jakie stwarza wirus dla zwierząt gospodarskich i źródeł utrzymania rolników.

Obecna epidemia, trwająca od lutego 2022 r., jest największym przypadkiem choroby zwierzęcej w historii Stanów Zjednoczonych, w wyniku której zginęło prawie 97 milionów ptaków, głównie kur niosek i indyków. Iowa, stan o największej produkcji jaj, poniósł jedną czwartą tych strat. Uważa się, że wirus rozprzestrzenił się na bydło mleczne w regionie żeńskim w Teksasie pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku.

Naig proponuje, aby USDA rekompensowała rolnikom godziwą wartość rynkową zabitego bydła i 90% utraconej produkcji mleka. Krowa mleczna kosztuje zazwyczaj od 1500 do 3000 dolarów, przy średniej krajowej cenie 2254 dolarów za świeżą krowę rasy holsztyńskiej.

Obecnie hodowcy bydła mlecznego mogą otrzymać od USDA w ciągu trzech miesięcy do 28 000 dolarów na wdrożenie środków bezpieczeństwa biologicznego, zapewnienie sprzętu ochronnego, pokrycie kosztów badań weterynaryjnych i bezpieczną utylizację mleka od zakażonych krów.

Ptasia grypa zazwyczaj atakuje starsze krowy, powodując gorączkę, utratę apetytu i zmniejszoną produkcję mleka. Powrót do zdrowia trwa zwykle kilka tygodni, chociaż niektóre objawy mogą utrzymywać się przez cztery do sześciu tygodni.

Aby poprawić zrozumienie i reakcję, Departament Rolnictwa stanu Iowa rozszerzy testy, aby objąć gospodarstwa mleczne w pobliżu ferm drobiu, w których występują ogniska choroby.

Naig opowiada się również za podwyższeniem stawek odszkodowań USDA za straty w produkcji ptaków i jaj.

 

Minnesota zgłasza pierwszą epidemię H5N1 w stadach mlecznych

Minnesota zgłosiła pierwszą w tym stanie epidemię wirusa H5N1 u bydła mlecznego w stadzie w hrabstwie Benton. To jedenasty stan, w którym wykryto wirusa w stadach mlecznych. Nie była to pierwsza farma mleczna w Minnesocie przebadana pod kątem wirusa H5N1 ze względu na oznaki choroby bydła, ale jako pierwsza potwierdziła pozytywne wyniki.

 

źródło:

https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/articles/weekly-global-protein-digest-companies-working-to-find-h5n1-vaccine-for-cattle-european-union-orders-over-40-million-bird-flu-vaccines?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button