GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Nowa szczepionka przeciwko grypie ptaków

 

Trzecia szczepionka przeciwko grypie ptaków.

Z dotychczasowych doświadczeń holenderskich hodowców drobiu wynika, że dwie szczepionki przeciwko ptasiej grypie są skuteczne przeciwko ptasiej grypie u kurcząt. Rząd Niderlandów przygotowuje się do zaakceptowania trzeciej szczepionki.

Trzecia szczepionka nie została przetestowana w bieżących badaniach terenowych, ale oczekuje się, że w najbliższej przyszłości zostanie dopuszczona do obrotu na rynku europejskim.

Holenderski minister rolnictwa Pieter Adema twierdzi, że europejskie zezwolenie jest ważnym warunkiem przeprowadzenia pilotażu, który następuje po próbie polowej. Trzecia szczepionka jest szczepionką wektorową, podobnie jak dwie szczepionki, które pomyślnie przetestowano w badaniu terenowym. Nie jest jeszcze przesądzone, że proces testowania będzie kontynuowany w przypadku pierwszych 2 szczepionek. Adema twierdzi, że na późniejszym etapie zostanie sprawdzone, czy zostanie ono wykorzystane w pilotażu. Pierwsze wyniki badania terenowego rozpoczętego 15 września 2023 r. wykazały, że jednodniowe pisklęta zaszczepione jedną z 2 szczepionek po 8 tygodniach nie wykazywały żadnych objawów choroby. Ponadto ptaki nie wydaliły żadnego wirusa ani nie rozwinęła się przeciwko niemu odpowiedź immunologiczna. W niezaszczepionej grupie kontrolnej wirus rozprzestrzenił się po infekcji prowokacyjnej.

W ciągu najbliższych 18 miesięcy zostaną przeprowadzone jeszcze 3 testy transmisji. W ten sposób skuteczność szczepionek można badać przez cały cykl nieśności. W badaniu terenowym biorą udział Wageningen UR, Royal GD, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Utrechcie i organizacja drobiarska Avined. Skuteczność obu szczepionek wykazano wcześniej w badaniach laboratoryjnych w Wageningen Bioveterinary Research.

Oczekuje się, że pilotaż w kilku fermach niosek rozpocznie się w ciągu najbliższych miesięcy, na długo przed zakończeniem prób polowych. Celem pilotażu jest zdobycie doświadczenia w zakresie szczepień w warunkach praktycznych. Wiele uwagi poświęca się także wdrożeniu programu nadzoru, mającego na celu jak najszybsze wykrycie wszelkich skażeń w firmie, w której przeprowadzono szczepienie.

Osobnym problemem są bariery  w handlu produktami pochodzącymi od szczepionych zwierząt. Adema pisze, że rozmowy toczyły się m.in. z rządami Japonii, USA i Wielkiej Brytanii. Dyskusje te będą kontynuowane podczas spotkania Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

Oczekuje się, że pierwsze wyniki pilotażu będą dostępne w pierwszej połowie 2025 r., po czym rozważone zostaną dalsze kroki w kierunku szczepień na dużą skalę.

źródło:

https://www-yahoo-com.translate.goog/news/meat-industry-increases-political-spending-110409823.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button