GRYPA PTAKÓWAKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIABADANIA I ROZWÓJ

Szczepionka przeciwko grypie ptaków dla ludzi?

Szczepionka na grypę ptaków także dla ludzi?

 

Stany Zjednoczone i Europa podejmują kroki w celu nabycia lub wyprodukowania szczepionek przeciwko ptasiej grypie H5N1, które można by zastosować w celu ochrony zagrożonych pracowników drobiu i mleczarstwa, lekarzy weterynarii i techników laboratoryjnych, – poinformowała agencja Reutersa .

W zeszłym tygodniu urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że przenoszą szczepionkę masową firmy CSL Seqirus, która jest ściśle dopasowana do obecnego wirusa, w gotowe zastrzyki, które mogą zapewnić 4,8 miliona dawek szczepionki.

Kanadyjscy urzędnicy ds. zdrowia oświadczyli, że spotkali się z firmą GSK, producentem kanadyjskich szczepionek przeciwko grypie sezonowej, aby omówić zakup i produkcję szczepionki przeciwko ptasiej grypie przed pandemią, gdy zwolnią się jej zdolności produkcyjne przeciwko grypie sezonowej.

Naukowcy twierdzą, że inne kraje, w tym Wielka Brytania, dyskutują o dalszym postępowaniu w sprawie szczepionek przedpandemicznych.

Działania te są następstwem gwałtownego rozprzestrzeniania się nowego szczepu ptasiej grypy, który pojawił się pod koniec 2020 r. i spowodował bezprecedensową liczbę zgonów wśród dzikiego ptactwa i drobiu domowego oraz zaczął zakażać wiele gatunków ssaków

W marcu urzędnicy amerykańscy zgłosili pierwszą epidemię wirusa u bydła mlecznego, który zainfekował dziesiątki stad w dziewięciu stanach i dwóch pracowników mleczarni . Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oszacowała, że ​​20% dostaw mleka w USA wykazuje oznaki wirusa, co wskazuje na prawdopodobieństwo szerszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Narażenie ludzi na wirusa w zakładach drobiarskich i mleczarskich może zwiększyć ryzyko mutacji wirusa i uzyskania zdolności do łatwego rozprzestrzeniania się wśród ludzi.

„Wszystkie nasze wysiłki muszą koncentrować się na zapobieganiu takim wydarzeniom” – powiedział Matthew Miller, współdyrektor Kanadyjskiego Centrum Gotowości na Pandemię na Uniwersytecie McMaster. „Kiedy mamy powszechne infekcje u ludzi, mamy poważne kłopoty”.

Doktor Angela Rasmussen, wirusolog z Uniwersytetu Saskatchewan, powiedziała, że ​​rozmawiała z urzędnikami USA i Kanady na temat stosowania szczepionek w celu ochrony pracowników po przeniesieniu się wirusa na nowe gatunki ssaków.

Dawn O’Connell z amerykańskiej Administracji ds. Gotowości Strategicznej i Reagowania powiedziała, że ​​rząd „uważnie przygląda się” możliwości szczepienia pracowników rolnych i innych osób mających bliski kontakt z wirusem.

Stany Zjednoczone mają kontrakty z CSL i GSK na testowanie szczepionek przedpandemicznych, które są bardziej zgodne z krążącym wirusem niż starsze szczepionki H5N1 znajdujące się w zapasach. Jak potwierdził urzędnik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, Stany Zjednoczone poczyniły postępy w zakresie szczepionki CSL.

Dyskusje na temat stosowania szczepionek przed pandemią toczą się na szczeblu rządowym i wśród naukowców w wielu miejscach, w tym w Wielkiej Brytanii, powiedziała Wendy Barclay, kierownik katedry wirusologii grypy na University College London, która prowadzi również badania nad ptasią grypą dla brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia.

Strategicznie rozmieszczone wśród hodowców bydła mlecznego, pracowników służby zdrowia i osób mających bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami „wbiłoby wirusa w szpilkę” – stwierdziła, chociaż nie jest jasne, czy ten krok jest jeszcze konieczny.

Rząd Wielkiej Brytanii nie skomentował tej sytuacji, ale zapewnił, że monitoruje sytuację w USA.

W Europie Urząd Komisji Europejskiej ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowotne pracuje nad wspólnym zamówieniem szczepionki CSL Seqirus, która ma „potencjalnie zapobiec pandemii” wywołanej przez osoby narażone na kontakt z zakażonymi ptakami i zwierzętami, powiedział agencji Reuters rzecznik Stefan De Keersmaecker.

Rzeczniczka CSL, która ma kontrakty na szczepionki przeciw grypie pandemicznej z 30 rządami, powiedziała, że ​​firma prowadzi rozmowy z kilkoma rządami na temat zakupu szczepionek od 2022 r. Liczba żądań nasiliła się wraz z wybuchem epidemii w USA – dodała.

Stany Zjednoczone utrzymują zapasy kandydatów na szczepionki przed pandemią i szczepionki masowe przeciwko szeregowi szczepów grypy oraz prowadzą badania kliniczne w celu uzyskania zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych lub licencji FDA w przypadku pandemii.

Producenci szczepionek na grypę sezonową, w tym firma Sanofi, również mogą zostać poproszeni o przejście na produkcję szczepionek przeciwko grypie pandemicznej.

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z producentami szczepionek mRNA, firmami Pfizer i Moderna, na temat potencjalnych szczepionek pandemicznych.

Doktor Richard Webby, wirusolog ze Szpitala Badawczego dla Dzieci St. Jude, który dla Światowej Organizacji Zdrowia bada grypę u zwierząt i ptaków, stwierdził, że sytuacja u bydła mlecznego uzasadnia zastosowanie szczepionki.

„Jeśli spojrzymy na poziom narażenia, na jaki narażeni są niektórzy z tych rolników, jest on wysoki” – stwierdził Webby.

Decyzja o tym, jak i kiedy zastosować szczepionkę, będzie zależała od dowodów zwiększonego przenoszenia, ciężkości choroby, przypadków u osób niezwiązanych z gospodarstwem mlecznym oraz mutacji wirusa, główny zastępca dyrektora Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Nirav Shah powiedział.

Holenderski wirusolog grypy Ron Fouchier z Erasmus MC w Rotterdamie, który przeprowadził eksperymenty mapujące zmiany niezbędne, aby ptasia grypa wywołała pandemię, powiedział, że plan Europy polega na zaopatrzeniu się w szczepionkę CSL dla osób narażonych zawodowo na wirusa.

Jego laboratorium mogłoby się kwalifikować, jeśli szczepionka będzie dostępna – powiedział, dodając: „Z pewnością bym ją przyjął”.

 

Na podstawie: https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/news/2024/05/us-eu-nations-consider-vaccinating-workers-exposed-to-bird-flu?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button