AKTUALNOŚCILEGISLACJABADANIA I ROZWÓJ

Rząd Wlk. Brytanii chce zakazu zabijania samców piskląt

Komitet ds. Dobrostanu Zwierząt (KDZ) wzywa rząd Wielkiej Brytanii do zaoferowania producentom zachęt finansowych za wprowadzenie technologii ustalania płci in ovo w ramach zaleceń sugerujących wprowadzenie zakazu uboju samców piskląt.

Przyjrzano się zastosowaniu technologii określania płci in ovo w celu określenia płci zarodków kur niosek przed wykluciem. Rozważono także, czy istnieją jakiekolwiek dowody przemawiające ze względów dobrostanu za przyjęciem określania płci in ovo w celu zastąpienia rutynowego uboju piskląt po wykluciu. W pracy przedstawiono także opinię na temat potencjalnego ryzyka związanego z usuwaniem piskląt jako kolejnego źródła pożywienia dla innych zwierząt oraz przedstawiono szersze zalecenia mające na celu poprawę dobrostanu nowo wyklutego drobiu.

Trzeba zdążyć przed 13 dniem

Zdaniem KDZ zdolność odczuwania zarodków rozwija się najwcześniej w 13. dniu inkubacji, co oznacza, że ​​określenie płci in ovo powinno nastąpić w 12. dniu inkubacji lub wcześniej. Dzięki temu zalecenia komisji są zgodne z prawem obowiązującym w Niemczech, ale niekoniecznie w innych krajach europejskich.

Ustalono również, że seksowanie in ovo obecnie zwiększa koszty produkcji o mniej niż 1 grosz na jajo stołowe w komercyjnych wylęgarniach europejskich.

Raport, opracowany w sierpniu ubiegłego roku, ale opublikowany dopiero w połowie marca, zawiera szereg innych zaleceń dla rządu:

  • Rząd powinien uczynić nielegalnym rutynowy ubój nowo wyklutych piskląt i piskląt indyków ze względu na ich płeć, gdy tylko w wylęgarniach dostępne będą niezawodne i dokładne metody określania płci jaj przed wylęgiem.
  • W takiej sytuacji import jaj, piskląt i piskląt płci żeńskiej z systemów produkcyjnych, w których rutynowo dokonuje się uboju, powinien zostać uznany za nielegalny.
  • W przypadku jaj, kurczaków mięsnych i indyków każdy przyszły rządowy program  dobrostanu powinien uwzględniać to, czy pisklęta są rutynowo zabijane ze względu na płeć.
  • Do tego czasu rządy powinny oferować wsparcie finansowe na wprowadzenie i stosowanie technologii określania płci jaj przed lub po rozpoczęciu inkubacji, które nie mają znaczącego negatywnego wpływu na dobrostan jaj. Technologie, które można obecnie zastosować, to analiza płynu omoczniowego, obrazowanie hiperspektralne i rezonans magnetyczny. Techniki te najlepiej stosować nie później niż w 12. dniu inkubacji.
  • W wylęgarniach pisklęta, pisklęta indycze i kaczątka, powinny mieć zapewnione źródło nawodnienia.
  • Rządy powinny wspierać rozwój i wykorzystanie ras o podwójnym przeznaczeniu, na przykład poprzez programy rolnictwa regeneracyjnego i agroekologicznego, szczególnie zgodnie z zaleceniem Komisji ds. Zmian Klimatu w sprawie ograniczenia spożycia mięsa w celu osiągnięcia rządowego celu zerowej emisji netto.
  • Sprzedawcy detaliczni powinni etykietować jaja i mięso ze stad o podwójnym przeznaczeniu, aby umożliwić konsumentom wybór.
  • Jedyną prawnie dozwoloną gazową metodą ogłuszania i zabijania masowego nowo wyklutego drobiu powinno być użycie gazu obojętnego – dwutlenek węgla powinien być zabroniony.
  • Rządy powinny zaktualizować Kodeksy zaleceń dla zwierząt gospodarskich: indyków  i kaczek .

Komisja dodała, że ​​„rutynowe zabijanie piskląt płci męskiej i drobiu indyczego stanowi część «starego systemu», którego nie można by uznać za etycznie akceptowalny, gdyby jeszcze nie istniał”.

Na podstawie: https://www-poultryworld-net.translate.goog/the-industrymarkets/market-trends-analysis-the-industrymarkets-2/uk-government-urged-to-ban-male-chick-culling/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

 


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button