Rząd Wlk. Brytanii chce zakazu zabijania samców piskląt

Komitet ds. Dobrostanu Zwierząt (KDZ) wzywa rząd Wielkiej Brytanii do zaoferowania producentom zachęt finansowych za wprowadzenie technologii ustalania płci in ovo w ramach zaleceń sugerujących wprowadzenie zakazu uboju samców piskląt.

Przyjrzano się zastosowaniu technologii określania płci in ovo w celu określenia płci zarodków kur niosek przed wykluciem. Rozważono także, czy istnieją jakiekolwiek dowody przemawiające ze względów dobrostanu za przyjęciem określania płci in ovo w celu zastąpienia rutynowego uboju piskląt po wykluciu. W pracy przedstawiono także opinię na temat potencjalnego ryzyka związanego z usuwaniem piskląt jako kolejnego źródła pożywienia dla innych zwierząt oraz przedstawiono szersze zalecenia mające na celu poprawę dobrostanu nowo wyklutego drobiu.

Trzeba zdążyć przed 13 dniem

Zdaniem KDZ zdolność odczuwania zarodków rozwija się najwcześniej w 13. dniu inkubacji, co oznacza, że ​​określenie płci in ovo powinno nastąpić w 12. dniu inkubacji lub wcześniej. Dzięki temu zalecenia komisji są zgodne z prawem obowiązującym w Niemczech, ale niekoniecznie w innych krajach europejskich.

Ustalono również, że seksowanie in ovo obecnie zwiększa koszty produkcji o mniej niż 1 grosz na jajo stołowe w komercyjnych wylęgarniach europejskich.

Raport, opracowany w sierpniu ubiegłego roku, ale opublikowany dopiero w połowie marca, zawiera szereg innych zaleceń dla rządu:

Komisja dodała, że ​​„rutynowe zabijanie piskląt płci męskiej i drobiu indyczego stanowi część «starego systemu», którego nie można by uznać za etycznie akceptowalny, gdyby jeszcze nie istniał”.

Na podstawie: https://www-poultryworld-net.translate.goog/the-industrymarkets/market-trends-analysis-the-industrymarkets-2/uk-government-urged-to-ban-male-chick-culling/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

 


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


Exit mobile version