AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Ukraina – po politykach głos zabrali związkowcy

Nie jest tajemnicą, że od dłuższego czasu ukraińscy politycy lobbują za utrzymaniem jak najdłużej różnego rodzaju udogodnień w handlu dla towarów produkowanych w tym kraju. Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż prowadzące wojnę obronną państwo musi zapewnić olbrzymie ilości pieniędzy, jednak ostatnie miesiące pokazały, że z napływu wyprodukowanej na Ukrainie żywności nie cieszą się rolnicy z państw Unii Europejskiej, którzy wskazują na destrukcyjny wpływ ukraińskiej żywności na ich rodzime rynki.

Teraz do akcji przystąpili związkowcy ukraińscy branży rolniczej, którzy zwracają się do swojego rządu o ochronę swobodnego dostępu ukraińskich towarów  do rynku Wspólnoty. Agencja Reuters, która powołuje się na stowarzyszenie UCAB. Związkowców niepokoją kroki Komisji Europejskiej, która w wyniku protestów rolników z UE zamierza wprowadzić ograniczenia w imporcie artykułów spożywczych z Ukrainy.

„Te preferencje były szczególnie ważne dla ukraińskiego sektora rolnego… umożliwiły ukraińskim eksporterom utrzymanie produkcji i miejsc pracy oraz zapewnienie zysków z wymiany walut w latach 2022–2023” – podało na Facebooku stowarzyszenie przedsiębiorców UCAB,  który poinformował, że eksport produktów spożywczych w 2023 roku wyniósł 21,9 miliarda dolarów i stanowił 61% całego eksportu z Ukrainy. Jednocześnie udział UE w całości produktów rolnych pochodzących z Ukrainy w 2023 r. sięgnął 56,6%, czyli 12,4 mld dolarów.

„Społeczność rolnicza wzywa władze do ułatwienia kontynuacji preferencyjnego dostępu ukraińskich produktów rolnych do rynku UE oraz do nawiązania bezpośredniego dialogu z partnerami europejskimi” – wskazała organizacja.

Źródło: https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/news/2024/02/ukraines-farm-unions-ask-government-to-protect-free-eu-market-access?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button