MAKROEKONOMIA

Proponowane limity na import jaj i drobiu

Jak informuje “Farmer.pl”, ustalono limity na import m.in. drobiu i jaj z Ukrainy. Podstawą do określenia wartości był 2023 rok.

Wcześniej informowano, że Komisja Europejska rozważa przedłużenie na kolejny rok zasady wolnego handlu z Ukrainą, dzięki którym państwa członkowskie UE zostały zalane tanim mięsem drobiowym i jajami z Ukrainy. Przeciwko temu zjawisku początkowo protestowali drobiarze z Polski, jednak z czasem skutki niekontrolowanego importu zaczęły odczuwać fermy w całej Unii Europejskiej. Ostatnim etapem były masowe protesty rolników w kilku państwach UE, po których Komisja Europejska zrewidowała swoje stanowisko w sprawie zasad handlu niektórymi artykułami spożywczymi sprowadzanymi z Ukrainy. Według doniesień “Farmera”, na wniosek Ukrainy Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia, zgodnie z którym zliberalizowane zasady handlu z Ukrainą będą obowiązywały do czerwca 2024 roku, jednak z zastosowaniem kontyngentów m.in. na jaja i drób.

Według ustaleń portalu, limit na drób z Ukrainy w okresie obowiązywania rozporządzenia ma wynieść między 186 a 200 tysiącami ton. W przypadku jaj kontyngent może wynieść od 37 144 to 40 tysięcy ton. Dla porównania, w 2022 roku limity na drób wynosiły 90 tysięcy ton, a na jaja 6 tysięcy ton.

więcej: https://www.farmer.pl/fakty/unia-europejska/znamy-wielkosc-limitow-importu-z-ukrainy-drobiu-jaj-i-cukru,140970.html
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button