MAKROEKONOMIA

Rosja zmniejszy eksport drobiu?

Władze Rosji zastanawiają się nad ograniczeniem eksportu mięsa drobiowego w celu zapewnienia odpowiedniej podaży białka na rynek krajowy – informuje portal poultryworld. Według tego źródła, Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa opublikowało projekt dekretu, na mocy którego na najbliższe 6 miesięcy zostanie wprowadzony zakaz eksportu drobiu i jaj z kraju, aby złagodzić ceny na rynku krajowym. ma to związek ze wzrostem o 27 procent cen detalicznych drobiu w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W uzasadnieniu do rozporządzenia Ministerstwo stwierdziło, że podwyżki cen związane były przede wszystkim ze spadkiem wydajności produkcji w ostatnich miesiącach i wzrostem kosztów produkcji w kontekście słabego kursu rubla rosyjskiego.

„Obecna sytuacja powoduje nadmierną atrakcyjność eksportu tych produktów [drobiu i jaj] w porównaniu z dostawami na rynek krajowy, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Rosji” – stwierdziło ministerstwo.

Tymczasem przedstawiciele branży zapewniają, że obawy o podaż mięsa drobiowego są nieuzasadnione, a hodowcy są przygotowani na zwiększenie produkcji.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Rosja sprzedała poza granice swojego kraju 148 tysięcy ton drobiu, co oznacza spadek o 7 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego. Największymi odbiorcami rosyjskich kurczaków są Chiny, Arabia Saudyjska, Azerbrajdżan, Wietnam i Uzbekistan.

Jeżeli chodzi o jaja, to z Rosji wyeksportowano 570 mln sztuk, przy całkowitej produkcji na poziomie 46,1 miliarda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button