w , ,

Ukraina złagodziła restrykcje wobec polskich drobiarzy

Władze Ukrainy zniosły zakaz żywego drobiu i jaj oraz produktów z drobiu, jaki nałożyła 13 lipca tego roku po odkryciu w okolicach Białegostoku ogniska rzekomego pomoru drobiu. Przeciwko zakazowi od samego początku jego wprowadzenia protestowały polskie organizacje drobiarskie, wskazując na właściwe stosowanie zasady regionalizacji w przypadku tego typu chorób.

Do tej pory w Polsce znaleziono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu. Wszystkie dotyczą okolic Białegostoku. Zdaniem Pawła Podstawki, przewodniczącego Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, obostrzenia ze strony Ukrainy miały charakter polityczny. „Szczepionka na rzekomy pomór drobiu kosztuje raptem kilka groszy od zaszczepionej sztuki, więc nikt rozsądny nie ryzykowałby utraty całego stada w poszukiwaniu pozornej oszczędności. Dlatego też nie wydaje mi się w żaden sposób uzasadnione obejmowanie zakazem importu całej Polski. Po prostu Ukraińcy pokazali stronie polskiej, jak chroni się swoje interesy” – podkreśla Podstawka.

Jak poinformowało na swojej stronie MRiRW: “Ukraina uznała regionalizację w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu. Decyzję w tej sprawie wydała 4 sierpnia 2023 r. właściwa ukraińska służba. (…) zniesiony został zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców z drobiu za wyjątkiem obszarów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu, wyznaczonych przez kompetentny organ Rzeczypospolitej Polskiej”.

Ministerstwo przypomina, że restrykcje nie mają zastosowania do produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa, zgodnie z wymogami dotyczącymi importu na obszar celny Ukrainy żywych zwierząt i ich materiału reprodukcyjnego, produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, paszy, siana, słomy, a także produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodnych przyjętymi Rozporządzeniem Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy z 2018 r.  Oprócz Ukrainy, zakaz importu obejmujący jedynie województwo, w którym potwierdzono ognisko choroby, wprowadziły władze Białorusi.

I.Sz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zaproszenie do składania ofert na realizację projektu „Promocja polskiego drobiu za posrednictwem platformy TikTok”