w , ,

Gigant z Ukrainy przygotowuje się do ekspansji

Prezes Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński poinformował na swoim twitterze o apelu skierowanym do resortu rolnictwa, by ten porozumiał się z  Komisją Europejską w sprawie rozpoczęcia procedury uruchomienia klauzul ochronnych dla rynku drobiu. Według danych KRD-IG, w ciągu pięciu miesięcy 2023 roku odnotowano wzrost importowanego z Ukrainy drobiu o 150 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Tymczasem ukraiński gigant MHP, którego polscy drobiarze obwiniają za problemy na rynku mięsa drobiowego, zamierza powiększyć swoje aktywa w Wielkiej Brytanii.

Obecnie koncern kontrolowany przez ukraińskiego oligarchę ma roczny obrót szacowany na ponad 2 miliardy dolarów USA. Zatrudniająca 3 tysiące osób firma przetwarza obecnie dziewięć milionów  sztuk drobiu tygodniowo, z których połowa  jest eksportowana do 80 państw na świecie.

 MHP sprzedaje już mrożonego kurczaka pod marką Qualiko w jednej z sieci spożywczych na wyspach, ale zapowiada podpisanie kolejnych umów i zwiększenie swojej pozycji na tamtejszym rynku z mniej niż 1 proc. obecnie do co najmniej 10 procent w 2024 roku. Przedstawiciele firmy już zaznaczają, że w przypadku odniesienia sukcesu w Wielkiej Brytanii, przyjęte tam rozwiązania będą stosowane na innych rynkach, które będą w strefie zainteresowania koncernu.

I.Sz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny drobiu lekko w górę

Brytyjscy dziennikarze oskarżają polską firmę o dostarczanie mięsa drobiowego z superbakterią