AKTUALNOŚCI

Węgierski kurczak pod kontrolą urzędników

Węgierskie władze postanowiły zapanować nad prawami rynkowymi w swoim kraju i przy pomoc różnego rodzaju regulacji zaczęły administracyjną walkę z inflacją.

Jednym ze sposobów ma być wprowadzony od 1 czerwca przepis wymuszający na sklepach obniżki cen na podstawowe produkty żywnościowe, do których zaliczono m.in. mięso drobiowe.

Nie jest to pierwszy krok w regulowaniu cen żywności. W styczniu 2022 r. węgierski rząd nałożył limity cenowe na różne produkty spożywcze, w tym piersi z kurczaka. Władze wielokrotnie przedłużały politykę, dodając nowe produkty do listy, ostatni raz w kwietniu 2022 r.

Środek ten ma teraz obowiązywać do 30 czerwca, chociaż wśród uczestników rynku istnieje przekonanie, że ograniczenie cen żywności będzie kontynuowane w drugiej połowie roku.

Tego typu polityka spowodowała, że sprzedawcy wolą sprowadzać możliwie tanie produkty, co zwykle oznacza równie niską jakość żywności. Ekonomiści mają obawy, że administracyjna walka z inflacją nie przynosi spodziewanych efektów.

źródło: https://www.poultryworld.net/the-industrymarkets/market-trends-analysis-the-industrymarkets-2/hungary-enforces-mandatory-discounts-on-poultry/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button