w ,

Wzrost produkcji drobiu w Polsce to zasługa … importu z Ukrainy

Zdaniem przedstawicieli ukraińskiego ministerstwa rolnictwa, dzięki importowi milionów ton zbóż z Ukrainy do Polski, nasza branża drobiarska (ale i hodowli bydła i wieprzowiny) odnotowała w ostatnim roku wyraźny wzrost.

Tania pasza z Ukrainy pozwoliła Polakom w 2022 roku zatrzymać lata spadków w branży mięsnej. Polscy rolnicy tak zwiększyli zakupy młodych prosiąt rasowych w Niemczech, Danii i Holandii, że ceny prosiąt w Europie podwoiły się. Dlatego zakaz importu ukraińskiego zboża doprowadzi polski przemysł mięsny do kryzysu i uderzy w kieszenie wiodących europejskich firm hodowlanych – ocenia agencja informacyjna LIGA.Business cytowana przez portal Ukr Agro Consult.

“W kwietniu br. ceny prosiąt „rodowodowych ze szkółek hodowlanych” w Niemczech przekroczyły 100 euro za sztukę. To ponad dwukrotnie więcej niż rok temu. Polacy nie tylko skupują prosięta w całej Europie, ale również stali się liderami w eksporcie kurczaków” – uważa ukraińska agencja informacyjna.

Tezę o wyjątkowych korzyściach dla polskiej produkcji żywności, jakie ma nieść import surowców z Ukrainy podtrzymują władze tego kraju, które starają się przekonać UE o zniesieniu wszystkich ograniczeń na import żywności z Ukrainy do państw UE.

żródło: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/zboza/31336-wedlug-ukraincow-polska-produkcja-wieprzowiny-i-drobiu-rozkwita-dzieki-importowi-zboza-zza-buga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zakaz importu zbóż przedłużony

Czy UE chce własnej żywności?