w ,

Problemy polskiego rynku w związku z Ukrainą jeszcze przed nami – ostrzegają eksperci CA Banku

Problemy polskiego rynku w związku z Ukrainą jeszcze przed nami – ostrzegają eksperci CA Banku

Problem importowanej z Ukrainy żywności opanował od kilku dni niemal wszystkie media i środowiska. Zdaniem ekspertów banku Ceredit Agricole, trwający od blisko roku napływ taniej żywności z Ukrainy to jedynie przedsmak problemów polskiej branży żywności.

„Ukraina ma tanie zboże, a także rośliny oleiste. To oznacza, że ma także tanie pasze. A kto ma tanie pasze, ten ma tanią produkcję mięsną. Tak w Ukrainie jest szczególnie w przypadku jaj. Mamy więc już problem mięsa drobiowego i jaj” – uważa Jakub Olipra z CA.

Ekspert zauważa, że Ukraina może bez problemu wykarmić całą Europę, więc przy tamtejszych kosztach może okazać się, że branża rolna w starej UE może znaleźć się w poważnych tarapatach. W sytuacji wejścia Ukrainy do UE, możliwe są opory ze strony rolników państw członkowskich, którzy nie będą w stanie sprostać konkurencji cenowej nowego członka Wspólnoty. Na dodatek wskaźnik cen żywności Światowej Organizacji  Żywności FAO od kilku miesięcy spada, co oznacza większą skłonność do szukania tańszych dostawców żywności na całym świecie.

na podstawie: https://www.rp.pl/rolnictwo/art38317251-zboze-z-ukrainy-to-ledwie-poczatek-rolnych-klopotow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Fotowoltaika uniemożliwia wolny wybieg kur?

Parlamentarny Zespół ds. Zbadania Afery Zbożowo-Drobiowej rozpoczął pracę