MAKROEKONOMIA

Interwencja polskich władz na informacje o niekontrolowanym imporcie żywności z Ukrainy

Pod koniec ubiegłego tygodnia polski rząd podjął decyzję o zablokowaniu importu ukraińskiej żywności zarówno bezpośrednio z tego państwa, jak i krajów trzecich. Blokada dotyczy także tranzytu m.in. ukraińskiego zboża, mięsa drobiowego i jaj do innych państw UE.

Dzisiaj, tj. 17 kwietnia, do Polski dołączyła Słowacja, która także boryka się z problemami wynikającymi z niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy. Wcześniej blokadę wprowadziły Węgry. Słowacja już 13 kwietnia zakazała sprzedaży ukraińskiego zboża po tym, gdy w jednym z młynów na terenie tego kraju znaleziono 1500 ton zboża z Ukrainy zawierającego chloropiryfosu – środka zabronionego do stosowania w UE od 2020 roku.

Jak podała “Rzeczpospolita” także w Polsce trwa postępowanie w sprawie ukraińskiego zboża. Trzy polskie firmy miały kupić surowiec ze wschodu, który przekroczył granicę w postaci “zboża technicznego”, jako polskie. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie.

Źródło: media; https://businessinsider.com.pl/finanse/nie-importowalismy-gigant-polskiej-maki-komentuje-sprawe/3m9trp3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button