MAKROEKONOMIA

Prezes LIR alarmuje – import z Ukrainy jest realnym zagrożeniem dla polskich producentów żywności

Na portalu cenyrolnicze.pl zamieszczono obszerny artykuł poświęcony importowi żywności z Ukrainy. Głównym rozmówcą portalu jest Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, który osobiście przekonał się, jak wygląda sprawa importu ziarna z Ukrainy i jego kontrola na polsko-ukraińskiej granicy.

„Ukraina jest ogromnym zagrożeniem. Ta kukurydza, te zboża i rzepak, które sprowadzamy, to nie jest pomoc Ukrainie. Proszę mi wierzyć. Ja tam jeździłem co 2-3 miesiące i byłem w tych gospodarstwach. Proszę mi wierzyć, to nie są gospodarstwa ukraińskie, ale jest to własność zachodnich podmiotów” – powiedział Jędrejek.

 Jak informuje pismo, prezes LIR zapewniał podczas dyskusji nt. importu ziarna z Ukrainy, że wielokrotnie alarmował władze na temat nieprawidłowości przy jej kontrolowaniu i pozornym tranzycie przez terytorium RP. Jego zastrzeżenia budziła m.in. jakość wprowadzanego na polski rynek zboża, które wielokrotnie miało nie spełniać podstawowych standardów jakościowych dotyczących tego produktu. W ocenie Jędrejka, zaniechania polskich władz w tej dziedzinie mogą okazać się katastrofalne dla całej branży spożywczej w Polsce oraz dla samych klientów.

„Zostałem poinformowany, że jest to zboże dobrej jakości i nie mam się co martwić. Proszę zobaczyć jak to brzmi. Jeżeli nasi kontrahenci, a wiecie, że jesteśmy potentatem w produkcji drobiu, produkujemy ogromne ilości mleka na eksport i jeśli ktoś się dowie z naszych potencjalnych kupców, że używamy produktów technicznych do paszy, to od nas już nie kupi, albo kupi za pół ceny. I co wtedy powiecie rolnikom, że ceny spadły? Naprawdę, jest ogromny problem i trzeba o nim rozmawiać” – nawoływał Jędrejek

Oprac na podstawie: https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/zboza/29919-gustaw-jedrejek-nie-ma-bezpieczenstwa-zywnosciowego-na-granicy-unii-europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button