MAKROEKONOMIA

Czy nowy minister rolnictwa będzie sprzyjał hodowcom?

Powrót po 14 latach

Henryk Kowalczyk zastąpił Grzegorza Pudę na stanowisku ministra rolnictwa i objął urząd wicepremiera. Ta zmiana to nadzieja dla hodowców, bo Henryk Kowalczyk głosował między innymi przeciwko ustawie o ochronie zwierząt, forsowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, za co został zawieszony w PiS.

Holding spożywczy lekarstwem na monopolistyczne praktyki?

Według Kowalczyka zadaniem dla resortu jest stabilizacja rynków rolnych, zwłaszcza teraz, gdy z nieuzasadnionych przyczyn spadają ceny produktów rolnych. 

– Nie ma państwowego przetwórstwa, dlatego przetwórcy mają pozycję monopolistyczną i dyktują niskie ceny. Mam nadzieję, że z panem premierem Sasinem doprowadzimy to przedsięwzięcie do finału, bo to będzie dobre narzędzie do przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, jakie są obecnie stosowane.

Zielony Ład

Zdaniem nowego ministra Zielony Ład jest dla polskich rolników szansą dająca przewagę konkurencyjną, obawiać się go mogą raczej duńscy czy holenderscy rolnicy.

Nawozy

Dla rolników drożyzna – to drogie nawozy; dla kupującego – droga żywność. Jeżeli następuje rozwój gospodarczy, a to ma miejsce w naszym kraju, to inflacja jest nieunikniona. Jeżeli szybko rosną płace, to następuje wzrost cen towarów i usług. Chodzi o to, by wzrost płac wyprzedzał inflację, ale także by ceny produktów sprzedawanych przez rolników też wyprzedzały inflację, tj. by dochody rolników nie spadały 

Wieprzowina i ASF

Polska stała się dużym importerem wieprzowiny. Należy więc odbudowywać pogłowie trzody chlewnej i pomóc rolnikom w bioasekuracji. Dlatego trudne zadania stoją przed weterynarią, która zajmuje się zwalczaniem ASF, ale także pojawiającą się sezonowo ptasią grypą (…) Mam nadzieję, że wspólnie z ministerstwem klimatu, Polskim Związkiem Łowieckim, rolnikami będziemy starali się ograniczać rozprzestrzenianie się choroby, a jeśliby się udało zmniejszyć obszar ASF, to byłoby znakomicie.


Wykorzystano zdjęcie Adriana Grycuka – Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button