RYNEK KONSUMENTA

Konferencja “Zdrowie Zwierząt – Nowe Kierunki”

Notatka

z konferencji „Zdrowie Zwierząt – Nowe Kierunki”

w m. Solec Kujawski w dniu 11-12-2012

Organizatorem konferencji firma „Farmwet” ul. Waryńskiego 6 a, Września, która jest liderem w RP wdrażaniu programów profilaktycznych i leczniczych opartych na naturalnych substancjach czynnych pozyskiwanych ze standaryzowanych upraw roślin leczniczych. 1. Przyczyny i zapobieganiu chorobom immunosupresyjnym – wykład dr. n. wet. Mariusz Urbanowski, szczególną uwagę zwrócił na układ odpornościowy zwierzęcia. Jeżeli jest uszkodzony, nie należy dokonywać żadnych szczepień i nie leczyć. Jeżeli torba Fabrycjusza jest uszkodzona należy ocenić immunosupresję w kurniku tj. jakie są warunki, wilgotność, mokra ściółka, brak wentylacji, stado zróżnicowane, objawy układu oddechowego, zakaźne zapalenie oskrzeli (E-coli) – to świadczy o załamaniu immunosupresji.

2. Zapobiegając immunosupresji należy stada zdrowe szczepić przeciwko MDV, JBDV, CAV, REOV, począwszy od stad rodzicielskich i dalej kurcząt do dalszego chowu co przekłada się na lepsze wyniki tuczu końcowego. Bardzo ważnym czynnikiem dobrych wyników tuczu jest unikanie stresu zwierzęcia tj. stres transportowy, środowiskowy, temperatur (upały). Aby uzyskać idealne parametry produkcyjne kurczaków i uniknąć powikłań chorobowych wskazane jest stosować środki ziołowe jako lek dla drobiu stosowany na rynku UE,preparat immunomodulacyjny, antystresowy, adaptogenny oraz zwiększający produkcyjność jakim jest Stresroak w połaczeniu z Superlivem.

3. Prof. Marek Adamski z UT-P w Bydgoszczy przybliżył aktualne tendencje w użytkowaniu i żywieniu drobiu. Stopniowe stosowanie roślin motylkowych w żywieniu drobiu jako sposób na zastępowanie soi w szczególności w paszach dla drobiu. Jest to proces bardzo długi, począwszy od prac nad genetyką ptaka, czyli dostosowanie układu pokarmowego, klimatu i kosztów jakie są związane z całą przebudową układu pokarmowego. Czy konsument będzie w stanie nabyć drogi towar. Ekonomia wskaże kierunki działań.

4. Bardzo ważnym czynnikiem na rozwój produkcji drobiarskiej to szybka rotacja, żywienie, dostosowanie do środowiska i duży potencjał w kraju poprzez różne gatunki drobiu jak kura, brojler, indyki, gęsi i niszowa produkcja kaczek. Łączna produkcja to 1.5mln ton mięsa wg danych KRD jest to 3 pozycja produkcji w UE. Wprowadzony system QAFP jako program zwalczania Salmonellozy i grypy ptaków, jako gwarantowany system jakości żywności. Wprowadzony system ma pilnować produkcję od jaja po półkę sklepową. Tak naprawdę to już jest robione począwszy poprzez PLWet. do Ubojni drobiu włącznie. Inaczej nazwane. Zwalczanie Salmonelloz w UE wprowadzone są 3 zeszyty natomiast w RP 5 zeszytów. Dodatkowe uprawnienia Powiatowego Lekarza Weterynaryjnego w typowaniu ferm drobiu

5. do badań w kierunku ptasiej grypy.

6. Zapotrzebowanie krajowe na śrutę sojową zamyka się na poziomie 2 mln ton i brakuje nam narzędzi do zbilansowania pasz – tak powiedział prowadzący. Trwają prace na zastępowanie zamiennikiem spirytusowym DDGS jako zamiennik białkowy – trwają prace naukowe. Produkcja alternatywna drobiu kurczak Label Ronge, na bazie kury mięsnej wzorem Francji Jest to kurczak wolno rosnący powyżej 85 dnia życia trafia, ubojnia w odległości nie większej jak 100km od rolnika. Warunek, że od 28 dnia życia karmiony śrutami zbożowymi bez żadnych dodatków. Waga końcowa 2kg/szt żywej wagi. Jest to produkcja dla wybranego konsumenta.

7. dyr. handl. Adam Pera przedstawił gamę produktów ziołowych w profilaktyce zdrowotnej dla ptaków w postaci ciekłej do wody pitnej i w postaci proszku do pasz. Dla poprawienia funkcjonowania wątroby, wskazane jest podawania ziół zawarte w Superliv w postaci płynu do wody i w postaci proszku do paszy.Przeprowadzone badania wykazują pozytywne efekty ekonomiczne. Preparat Ayucal w płynie zawierający ekstrakty ziół mają działania na układ wchłaniania i przyswajania wapnia i fosforu z paszy i suplementów. Zalecany dla niosek. Choroby dróg oddechowych u drobiu stanowią poważne zagrożenie dla opłacalności chowu. Najczęściej spotykanych czynników chorobotwórczych zaliczana jest Mycoplazma, E. Coli, Coryza i Ornitobacterium. Infekcje dróg oddechowych to najważniejsze jednostki chorobowe u drobiu. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć charczenie, kichanie, kaszel, obrzęki głowy oraz osowiałość i brak apetytu. Te z kolei prowadzą do opóźnienia wzrostu ptaków, pogorszenia wykorzystania paszy, zwiększone upadki a ich leczenie wiąże się z wysokimi kosztami. Na te choroby dróg oddechowych najlepszy jest sprawdzony Respzz płyn – ponieważ skład wieloziołowy preparatu w kompozycji olejków naturalnych eterycznych z roślin eukaliptusa, mięty pieprzowej, czosnku oraz substancje w postaci tymolu i kamfory mają korzystny wpływ na ptaki i ich otoczenie.

8. Środek Ecostin w płynie jest olejkiem eterycznym uzyskiwany z roślin lebiodki, z rodziny wargowatych i są związkami fenelowymi, są one naturalnymi stymulatorami wzrostu. Ecostim usprawnia procesy trawienia i przyswajania składników pokarmowych.

9. Silny aromat olejków w preparacie wpływają korzystnie na smak i zapach paszy. Trwają prace nad ulepszaniem środka w zapobieganiu osadzania się na liniach pojenia.

10. Ecostim Protect w postaci proszkowej zawiera w swoim składzie mieszaninę specjalnie dobranych olejków eterycznych z oregano. Część olejków celowo pozostała w formie nie chronionej aby uzyskać efekt bakteriostatyczny już po zmieszaniu z paszą. Preparat usprawnia procesy trawienia i przyswajania składników pokarmowych a olejki eteryczne oprócz funkcji bakteriostatycznych i kokcydiostatycznych stymulują apetyt zwierząt.

11. Orego-Cid w płynie jest kwasem organicznym wzmocnionym dodatkiem olejków eterycznych z oregano. Stosowany w trakcie zaburzeń trawiennych, skraca i łagodzi przebieg co ma wpływ na zmniejszenie strat ekonomicznych.

12. Środek Fito Acidil AP w płynie ma zastosowanie w produkcie harmonijne połączenia kwasów z miedzią zwiększa efektywność bakteriostatyczną i dezynfekcyjną.

13. Amino – B Farm jest to witaminowy preparat uzupełniający z dodatkiem aminokwasów dla drobiu. AD3E Farm – to wysoko skoncentrowana mikro emulsja witamin rozpuszczalnych w tłuszczach o wysokiej biodostępności dzięki specjalnej formule produktu. Kompleksowe rozwiązanie w walce z mikotoksynami, które znajdują się w zbożach, przechowywanych źle, stosuje się Toxiroak, który zwalcza różne mikotoksyny działając w 4 kierunkach tj. hamowanie rozwoju pleśni, hamowanie biosyntezy mikotoksyn, absorpcja chemiczna i bioneutralizacja toksyn. Mikotoksyny prowadzą do uszkodzenia wątroby i nerek, zaburzeń w rozrodzie, immunosupresji, pogorszenia zdrowia i upadków. Stopień skażenia mikotoksynami objawia się w 4 fazach. I faza – zmniejszenie poboru pasz, II faza – zwiększona zachorowalność z powodu immunosupresji, III faza – kliniczne oznaki uszkodzenia kluczowych organów z powodu toksyczności i wreszcie IV faza – upadki zwierząt z powodu toksyczności.

14. Stosowanie Toxiroaku, zapewnia skuteczną detoksykację organizmu, skutecznie hamuje rozwój pleśni grzybowych, poprawia współczynnik wykorzystania paszy (FCR), zwiększa przyrosty ciała, ogranicza immunosupresję, ogranicza zachorowalność i zmniejsza liczbę upadków, zwiększa wylęgowość, poprawia parametry rozrodu, zapewnia liczniejsze i zdrowsze mioty oraz zwiększa poziom ochrony wątroby, serca i nerek.

RW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button