AKTUALNOŚCILEGISLACJABADANIA I ROZWÓJ

MRiRW: O aktualnych wyzwaniach branży drobiarskiej podczas Międzynarodowej Konferencji Drobiarskiej (komunikat)

 

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Omówienie najważniejszych aktualnych wyzwań sektora drobiarskiego m.in. sytuacji ekonomicznej na krajowym rynku drobiu, perspektyw rozwoju sektora drobiarskiego w Europie i na świecie, a także prezentacja skutecznych metod komunikacji i walki z dezinformacją oraz analiza rynku polskiego i europejskiego to główne tematy poruszone podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Drobiarskiej z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.

Rosnąca produkcja i wyzwania związane z chorobami drobiu

Minister podkreślił, że Polska jest liderem w produkcji i eksporcie drobiu, a pomimo przypadków grypy ptaków sytuacja na rynku drobiu pozostaje względnie stabilna i wzrasta opłacalność produkcji. Zwrócił jednocześnie uwagę na konieczność zweryfikowania procedur i zasad postępowania tak, aby zwiększyć odporność sektora na występowanie chorób, np. grypy ptaków czy rzekomego pomoru drobiu.

– Obecnie największym wyzwaniem, przed którym stoi branża drobiarska, jest grypa ptaków i jej konsekwencje. Rozwój sektora mięsa drobiowego wymaga nie tylko zachowania, lecz także rozwijania eksportu. To kwestie kluczowe dla równowagi rynkowej i możliwości zbywania nadwyżek produkcyjnych. W tym celu musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo epizootyczne, aby nie narażać branży na ograniczenia w funkcjonowaniu – powiedział szef resortu rolnictwa.

Rekompensaty

Minister Siekierski dodał, że 13 lutego 2025 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce, m.in. z tytułu przestojów w produkcji czy obniżonych cen sprzedaży.

– Jesteśmy z Komisją Europejską w stałym dialogu na temat przyjęcia naszego wniosku i wdrożenia rekompensat. Chcemy zapewnić polskim producentom drobiu realną pomoc w trudnych warunkach – powiedział minister Czesław Siekierski.

Nowe rynki zbytu

– Uzgadniamy świadectwa weterynaryjne, zabiegamy o uznanie regionalizacji dotyczącej grypy ptaków. W ubiegłym roku udało nam się podpisać z Chinami deklarację, zakładającą zgodę strony chińskiej na regionalizację, a Filipiny przyznały nam ją, jako pierwszemu krajowi Unii Europejskiej. Dzięki temu w 2024 r. udało nam się wyeksportować na filipiński rynek 26 tys. ton mięsa drobiowego. Cały czas prowadzimy rozmowy, aby poszerzyć rynki zbytu dla polskiego mięsa drobiowego – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Przypomnijmy, że Polska jest największym w UE i trzecim na świecie – po Brazylii i Stanach Zjednoczonych – producentem mięsa drobiowego. W 2024 roku krajowa produkcja mięsa drobiowego przekroczyła 3,25 mln ton, z nadwyżką produkcyjną sięgającą 50 proc., a eksport o wartości ponad 4,4 mld euro wyniósł 1,785 mln ton.

Organizatorem konferencji pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button