
Czy zmienią się zasady handlu UE z Ukrainą?
Przy okazji rocznicy agresji Rosji na Ukrainę, „Politico” zamieściło artykuł dotyczący przyszłości handlu naszego wschodniego sąsiada z państwami Unii Europejskiej.
Trzy lata po wybuchu pełnoskalowej wojny i po wyborze na stanowisko Prezydenta USA Donalda Trumpa, politycy i przedsiębiorcy z Ukrainy zastanawiają się, czy uda się utrzymać w kolejnych latach preferencyjne warunki handlu z UE, zwłaszcza że coraz częściej producenci żywności w tych krajach zwracają uwagę politykom na skutki otwarcia rynku Wspólnoty dla tańszych produktów z Ukrainy, a Amerykanie głośno mówią o warunkach niezbędnych do kontynuacji swojego wsparcia dla broniących się Ukraińców. Jak czytamy w artykule „Unijne ulgi taryfowe, znane jako autonomiczne środki handlowe, zostały wprowadzone w 2022 r. i dały Ukrainie koło ratunkowe. Początkowo były wyrazem solidarności, ale od tego czasu stały się punktem zapalnym, a Polska i Francja przewodzą wysiłkom na rzecz nałożenia w 2024 r. zabezpieczeń na siedem „wrażliwych” produktów rolnych, w tym cukier i drób, ograniczając bezcłowy import”.
Co prawda strona Ukraińska zapewnia, że żywność produkowana w tym kraju jedynie „uzupełnia” potrzeby rynku Wspólnoty i nie jest konkurencją dla producentów z państw UE, jednak taka argumentacja nie przekonuje organizacji producentów żywności w państwach UE, którzy protestując przeciwko zniesieniu ograniczeń, wskazują m.in. na inne standardy produkcji żywności w UE i na Ukrainie, co stawia rodzimych producentów w niekorzystnej sytuacji.
I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.