Wyjazdowe spotkanie MRiRW z powodzianami w Łosiowie
W niedzielę do Łosiowa pod Brzegiem na spotkanie z rolnikami i przedstawicielami organizacji hodowców przyjechał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz wiceminister Adam Nowak. Jednym z uczestników spotkania reprezentującym branżę drobiarską był Paweł Podstawka – przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, prywatnie mieszkający i prowadzący swoją działalność na terenach dotkniętych powodzią.
Minister poinformował, że według wstępnych szacunków w kraju uległo zalaniu 69 tysięcy hektarów gruntu. Nie ma informacji o szkodach w stadach, jednak uszkodzeniu uległy budynki gospodarcze. Woda zalała lub całkowicie zniszczyła przeznaczone na pasze ziarno i słomę.
Podczas konferencji prasowej szef resortu rolnictwa podkreślił, że produkty rolne, które miały styczność z wodą powodziową muszą zostać zutylizowane. „Nie mogą być spożywane ani przeznaczane na pasze”, a co najwyżej wykorzystane jako surowiec w przemyśle, np. jako potencjalne paliwo w biogazowniach, lub surowiec do produkcji komponentów do paliw. Wszyscy ministrowie otrzymali od ministra wnioski o powoływanie odpowiednich komisji do szacowania i ewidencji strat w gospodarstwach dotkniętych powodzią.
Pomoc dla poszkodowanych będzie koordynowana przez oddziały Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
„Rolnicy tak samo jak i inni mieszkańcy będą też uczestniczyć w wsparciu, które jest na budynki, mieszkania. Ale po wizycie przewodniczącej Komisji Europejskiej sądzę, że będzie pozytywne nastawienie, by tej pomocy było więcej” – mówił Siekierski.
Siekierski poinformował, że pomoc dla rolników będzie koordynowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i jego jednostki.„KOWR ma zorganizowane struktury na terenie całego kraju i w terenie. KOWR będzie koordynował pomoc z innych ośrodków, a więc z gospodarstw czy spółek, które są pod zarządem KOWR-u, ale nie tylko – również pomoc od dzierżawców, którzy będą chcieli udzielić pomocy” – powiedział minister.„KOWR ma zorganizowane struktury na terenie całego kraju i w terenie. KOWR będzie koordynował pomoc z innych ośrodków, a więc z gospodarstw czy spółek, które są pod zarządem KOWR-u, ale nie tylko – również pomoc od dzierżawców, którzy będą chcieli udzielić pomocy” – powiedział minister.
Siekierski powiedział, że pomoc będzie też koordynowana przez izby rolnicze. „Ta pomoc już w sposób zorganizowany jest przekazywana do rolników w terenie” – mówił. Trzeci kanał pomocy – jak mówił Siekierski – to kanał samorządowy.
Wiceminister rolnictwa Adam Nowak poinformował, że w obszarze produkcji zwierzęcej – bydła czy trzody chlewnej – powódź nie spowodowała strat w pogłowiu. „Z gospodarstw udało się ewakuować wszystkie zwierzęta. Niestety są straty w budynkach” – mówił wiceminister. Nie wiadomo jeszcze jakim uszkodzeniom uległy uprawy kukurydzy, soi. Dane konieczne do przygotowania odszkodowań prowadził będzie ARiMR.
„Resort przygotowuje te działania pomocowe w jeden kompleksowy program, który zostanie zgłoszony od notyfikacji do Komisji Europejskiej, aby ta pomoc nie była w ramach wsparcia pomocy de minimis. Grunty rolne na terenach powodziowych, które należą do Skarbu Państwa, zostaną zwolnione z czynszów. Rolnicy z terenów dotkniętych powodzią mogą też wystąpić o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne rolników” – powiedział wiceminister Nowak.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.