AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIABADANIA I ROZWÓJ

Chińczycy stawiają na własną genetykę

Chińska produkcja komercyjnych  kurczaków brojlerów częściowo zależy od importowanej genetyki, podczas gdy genetyka produkowana w kraju zwiększyła udział w rynku. Od 2022 r. kilka głównych krajów eksportujących genetykę drobiu, w tym Stany Zjednoczone, powiadomiło ChRL o wykryciu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Następnie ChRL nałożyła na tych dostawców kontrole importu materiału genetycznego. W pierwszej połowie 2024 r., chociaż import genetyki drobiu został wznowiony z niektórych źródeł, ograniczenia importowe związane z HPAI dotyczące genetyki ptaków nadal obowiązują w kilku stanach USA.

Ze względu na ograniczenia sanitarne i zoosanitarne dotyczące genetyki importowanej, producenci  brojlerów zwiększyli wykorzystanie genetyki produkowanej w kraju. Zgodnie z sygnałami z branży i rynku wydaje się, że w 2024 r. dostępnych było więcej stad prarodzicielskich, a genetyka produkowana w kraju zwiększyła swój udział w rynku.

Genetyka produkowana w kraju ma niższą cenę jednostkową w porównaniu z genetyką importowaną. Co ważniejsze, wydajność produkcji genetyki produkowanej w kraju poprawia się. Według doniesień medialnych, w 2019 r. krajowa firma opracowała linię genetyczną produkowaną w kraju o nazwie „SZ 901”. W 2023 r. firma ta wprowadziła ulepszoną linię „SZ 901 Plus”, która ma lepszy współczynnik konwersji paszy.

źródło: https://www.thepoultrysite.com/news/2024/09/china-chicken-genetics-import-gap-filled-by-domestic-breeds-gain


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button