Korea Południowa kupi polskie mięso?
Międzyresortowe spotkanie w sprawie współpracy z Republiką Korei
W ostatnich dniach lipca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli największych organizacji skupiających producentów branży mięsnej z reprezentantami kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem spotkania, któremu przewodniczył sekretarz stanu w MRiRW Michał Kołodziejczak, była współpraca z Republika Korei.
Jak informuje MRiRW, celem spotkania było omówienie aktualnego stanu współpracy z Republiką Korei w sektorze rolnym oraz dyskusja nt. możliwości przyspieszenia realizacji polskich postulatów dotyczących dostępu produktów rolno-spożywczych, w tym przede wszystkich mięsa, do rynku koreańskiego.
„Nas, jako przedstawicieli największych organizacji producentów polskiej żywności najbardziej cieszą konkretne działania, dzięki którym wyroby polskich hodowców i polskich firm mogą zagościć na innych rynkach. Mamy żywność o doskonałej jakości i hodowców, którzy z pasją i pełnym profesjonalizmem dostarczają na rynek żywność. Przedstawiliśmy swoje oczekiwania stronie rządowej. W naszej ocenie, jeżeli wszystko będzie rozegrane mądrze, to nasze mięso i przetwory mają realną szansę na zaistnienie na rynku koreańskim” – powiedział po spotkaniu Paweł Podstawka, przewodniczący KFHDiPJ.
Uczestnicy spotkania podkreślili konieczność niwelowania istniejących barier handlowych w eksporcie do Republiki Korei poprzez efektywną koordynację działań politycznych i gospodarczych (np. organizację misji gospodarczych, seminariów promocyjnych towarzyszących wizytom oficjalnym). Rozmówcy przyznali, że uzyskanie realnych możliwości prowadzenia eksportu polskiego mięsa wieprzowego, drobiowego oraz wołowego na rynek koreański jest warunkiem kluczowym do zrównoważenia wyników handlu dwustronnego.
Według danych przytoczonych przez stronę rządową, w 2023 r. polski eksport rolno-spożywczy do Republiki Korei osiągnął poziom 82,6 mln euro (w 2022 r. 75,6 mln euro), co oznacza wzrost o 9 procent w porównaniu z 2022 r. Sprzedajemy głównie mleko i śmietanę, skrobię, piwo. Import z Republiki Korei w 2023 r. osiągnął wielkość 29 mln euro (w 2022 r. 25,6 mln euro). Towary sprowadzane z RK to przede wszystkim: ciasta, ekstrakty i esencje herbaty, kawy oraz wody mineralne.
I.Sz. na podstawie MRiRW
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.
Pracuję w eksporcie w jednej z większych firm w branży, i muszę przyznać, że informacje o rynku koreańskim, które tutaj znalazłem, pokrywają się w dużej części z moją wiedzą. Korea to specyficzny rynek, inny niż chiński, ale nadal azjatycki. Kto ma zrozumieć, ten zrozumie, co mam na myśli.
Całkiem przypadkowo trafiłem na wasz portal i raczej będę tu zaglądał częściej, bo widzę, że można tu znaleźć wartościowe informacje. Mam nadzieję, że będziecie kontynuować publikowanie takich newsów, może w formie newslettera, jak robią to niektóre rolnicze portale.