
Kolejne podejście pod ustawę odorową
O wprowadzeniu przepisów określających regulacje uciążliwości zapachowej m.in. wynikającej z funkcjonowania ferm hodowlanych mówi się już od kilku lat. W poprzedniej kadencji Sejmu opracowano nawet projekt tzw. „ustawy odorowej”, w której proponowano m.in. rozwiązanie polegające na wprowadzeniu minimalnej odległości ferm od budynków mieszkalnych. W projekcie proponowano powiązanie odległości minimalnej od wskaźnika DJP. Oznaczałoby to, że ferma utrzymująca np. 500 DJP musiałaby znajdować się co najmniej pół kilometra od zabudowań, a budynki mieszczące 300 DJP, odpowiednio 300 metrów. Eksperci przygotowali nawet wykaz substancji, które mogą wywoływać uciążliwości zapachowe wśród mieszkańców sąsiadujących z budynkami, w których hodowane są zwierzęta. Można więc powiedzieć, że baza pod nowe przepisy istnieje. Tym bardziej, że wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta na interpelację poselską w tej sprawie odpowiedział jednoznacznie: „obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są, w porozumieniu z wiodącymi jednostkami naukowymi, prace mające na celu skonstruowanie kompleksowego rozwiązania, regulującego zjawisko uciążliwości odorowych. Konstruowane przepisy bazować będą na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i najlepszych dostępnych technikach pomiarowych, które z powodzeniem stosowane są od lat w Unii Europejskiej.
Na wyniki prac czekają nie tylko mieszkańcy wsi. Możliwe ograniczenia wywołują niepokój u hodowców i inwestorów, którzy obawiają się, że w nowych przepisach znajdą się zapisy praktycznie uniemożliwiające budowanie nowych obiektów inwentarskich, a być może, wymuszające ograniczenie skali hodowli już w tych istniejących.
Według zapowiedzi polityków pojawiających się w przestrzeni medialnej, w tym roku prowadzone będą prace eksperckie, a projekt ustawy powinien pojawić się w 2025 roku.
I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.