AKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Naukowcy z Gdańska i KFHDiPJ zajmą się problemem salmonelli w mięsie

Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj będzie partnerem Uniwersytetu Gdańskiego i Univentum Labs w projekcie polegającym na utworzeniu pierwszego w Polsce ośrodka badawczego wyspecjalizowanego w zwalczaniu salmonelli. Mają w nim powstawać nowatorskie preparaty, które będą mogły być stosowane w całym cyklu produkcji mięsa i jaj i pozwolą na wyeliminowanie antybiotyków z hodowli drobiu. List intencyjny w tej sprawie ze strony naszej Federacji podpisał przewodniczący Paweł Podstawka.

Projekt, w którym Federacja będzie jednym z głównych partnerów, ma charakter strategiczny dla całej branży. Jak powiedział przewodniczący Podstawka: Projekt rozpoczął się trzy lata temu od kilku osób, które postanowiły przeznaczyć środki na pracę nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie zwalczania salmonelli – wiedząc, że najlepszą promocją polskiego mięsa drobiowego będzie jego całkowita wolność od tych bakterii. 

Uniwersytet Gdański i powołana w celu prowadzenia projektu spółka celowa Univentum Labs zapewnią najwyższej klasy naukowców i sprzęt niezbędny do prowadzenia badań naukowych, których celem będzie opracowanie i wprowadzenie odpowiednich procedur dających  gwarancję wysokiej jakości żywności, jak i bezpieczeństwo polskim fermom.

Jak zaznaczył rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, dzięki umowie z drobiarzami, uczelnia będzie realizowała badania rozwojowe, a współpraca ze środowiskiem producentów drobiu m szansę na wieloletnią kontynuację. Co więcej, wyniki prac mogą przełożyć się na realne korzyści dla polskiej gospodarki

“Jako chemik i specjalista od ochrony środowiska wiem doskonale, jak ważna jest bezpieczna żywność. Dzisiaj bez nowoczesnych rozwiązań badawczych, naukowych, bez innowacji w technologiach produkcji żywności nie mamy szansy, aby konkurować ze zdrową, bezpieczną i niezainfekowaną żywnością. Dlatego tak bardzo cieszę się, że dochodzi do podpisania tej ważnej dla nas i strategicznej umowy” – powiedział rektor UG.

Zgodnie z treścią listu intencyjnego,  Uniwersytet Gdański wnosi takie zasoby, jak zespół naukowców, park maszynowo-laboratoryjny oraz know-how, Univentum Labs ma zapewnić infrastrukturę badawczą oraz wiedzę z zakresu prowadzenia projektów badawczych i wdrożeniowych, zaś KFHDiPJ – kapitał, materiał do badań oraz wiedzę o rynku. Szczegółowy zakres współpracy będzie regulowany odrębnymi umowami.

Wspólna inicjatywa Uniwersytetu Gdańskiego, KFHDiP oraz Univentum Labs otwiera możliwość powstania infrastruktury badawczo-rozwojowej, której w chwili obecnej nie posiada żadna uczelnia wyższa w kraju. Wypracowanie innowacyjnych rozwiązań  w zakresie eliminacji salmonelli przyczyni się zaś do zwiększenia bezpieczeństwa żywieniowego nie tylko województwa pomorskiego, ale i całej Polski.

źródło i fot. : https://ug.edu.pl/news/pl/7217/wspolpraca-nauki-z-gospodarka-podpisanie-listu-intencyjnego-miedzy-krajowa-federacja-hodowcow-drobiu

https://zdrowie.trojmiasto.pl/W-Gdansku-powstanie-osrodek-badan-salmonelli-n190879.html


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button