AKTUALNOŚCILEGISLACJA

Nowe rekomendacje EFSA dla hodowli kur

Unijni urzędnicy starają się, by hodowcy drobiu i producenci jaj mieli o czym myśleć. Tym razem Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował rekomendacje dotyczące dobrostanu zwierząt – w tym kur mięsnych i niosek.  Według tych zaleceń przewidywane jest: ograniczenie tempa wzrostu brojlerów do maksymalnie 50 g/dzień; znaczące zmniejszenie gęstości obsady, aby zaspokoić potrzeby behawioralne brojlerów; zapewnienie zadaszonego wybiegu brojlerom od 2 tygodnia życia; zapewnienie dostępu do wybiegu zewnętrznego porośniętego w 70%.

W odniesieniu do kur niosek rekomendacje przewidują: zniesienie hodowli w systemie klatkowym, określenie metodyk oceny dobrostanu (np. w oparciu o występowanie złamania kości grzebienia mostka) dla wszystkich mieszańców komercyjnych, aby ukierunkować selekcję genetyczną na uzyskiwanie linii odpornych na uszkodzenia kości, tkanek miękkich oraz skóry; wdrożenie środków zapobiegawczych przeciwko dziobaniu, aby stopniowo wycofywać się z przycinania dziobów; zapewnienie zadaszonego wybiegu, aby zmniejszyć zagęszczenie obsady w ciągu dnia, kiedy ptaki są najbardziej aktywne, a jeśli z powodu klimatu panującego w państwie członkowskim nie można zapewnić zadaszonego wybiegu, należy zapewnić dodatkową przestrzeń.

Oczywiście, urzędnicy nie mówią już o kosztach dostosowania warunków hodowli do wskazanego przez nich poziomu. Według różnego rodzaju szacunków podawanych przez media, w przypadku jednego obiektu hodowlanego, mogą one zbliżać się nawet do miliona złotych, co oczywiście będzie miało wpływ na ceny produkowanej w UE żywności i może w radykalny sposób ograniczyć jej konkurencyjność w stosunku do odpowiedników produkowanych np. w USA, krajach Mercosuru, czy na Ukrainie.

źródło: media.


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button