ORGANIZACJE DROBIARSKIEAKTUALNOŚCIMEDIA O BRANŻY

Stanowisko w sprawie “rewelacji” aktywistów

Jako Federacja w zdecydowany sposób sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat produkcji mięsa. Niestety, po raz kolejny media powielają “rewelacje” dotyczące naszej branży.  W tej sprawie całe środowisko drobiarzy mówi jednym głosem, czego potwierdzeniem jest stanowisko zamieszczone poniżej:

OŚWIADCZENIE w ramach pojawiających się w przestrzeni publicznej manipulacji oraz nieprawdziwych informacji dot. rzekomej obecność tzw. superbakterii w mięsie drobiowym

Warszawa, dnia 20 czerwca 2024 r.

OŚWIADCZENIE

 

W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej manipulacji oraz nieprawdziwych informacji, dot. rzekomej obecność tzw. superbakterii w mięsie drobiowym, będących elementem dezinformacji, podkreślamy, że materiał stowarzyszenia „Otwarte Klatki” zawiera prywatne opinie tej organizacji nie mające podstaw merytorycznych i naukowych.

Nie jest to pierwszy przypadek ataku „Otwartych klatek” oraz współpracującej z nią redakcji Gazeta.pl na polski sektor spożywczy poprzez nierzetelne opracowania i publikacje. Organizacja po raz kolejny postanowiła się wcielić w rolę samozwańczych „inspektorów” jakości i bezpieczeństwa żywności. Odnosząc się do opinii stowarzyszenia „Otwarte Klatki” pt.: „Badanie mikrobiologiczne mięsa kurcząt na obecność antybiotykoopornych bakterii” należy przede wszystkim podkreślić, że każdy produkt w sklepie podlega systemowi urzędowej kontroli żywności, która gwarantuje jego bezpieczeństwo i jakość. Tylko instytucje państwowe mają wiedzę, kompetencje i właściwe zaplecze laboratoryjne do prowadzenia badań produktów spożywczych. Jeżeli przedstawiciele organizacji nie mają przekonania co do jakości danego produktu wówczas ich obowiązkiem jest powiadomienie właściwych służb.

Rozpowszechniany materiał jest niczym innym, jak próbą wymuszenia na sieciach handlowych przystąpienia do European Chicken Commitment – międzynarodowego porozumienia, z którym „Otwarte Klatki” współpracują. Niejednokrotnie w takich sytuacjach okazywało się, że tego typu działalność służy głównie uzyskaniu rozgłosu i idącemu za nim finansowaniu z różnego rodzaju zbiórek publicznych i innych form darowizn. Prawdziwym celem Otwartych Klatek jest zniechęcanie konsumentów do jedzenia mięsa i emocjonalne szantażowanie społeczeństwa, a nade wszystko – likwidacja polskich hodowli oraz przemysłu mięsnego.

Podkreślamy, że zużycie antybiotyków w Unii Europejskiej systematycznie spada. Z 12 raportu Europejskiej Agencji Leków, opublikowanego 22 grudnia 2022 r. wynika, że stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt w UE zmniejszyło się prawie o połowę (47%) w ciągu ostatnich 10 lat. Tendencję spadkową obserwuje się również w przypadku antybiotyków o krytycznym znaczeniu, sklasyfikowanych przez EMA w kategorii B AMEG, zwłaszcza sprzedaż polimyksyn (kolistyny), która spadła o 80% w latach 2011 – 2021 r.

Aby bezpiecznie obchodzić się z surowym mięsem, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad dotyczących przygotowywania, przechowywania i gotowania. Konsumenci muszą pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

Polski drób jest ceniony w Europie i na świecie, a polscy producenci drobiu zajmują pierwsze miejsce w Unii Europejskiej nie tylko jeżeli chodzi o wolumen sprzedaży, ale też i jakość sprzedawanych produktów. To osiągnięcie nie byłoby możliwe bez rzetelnej troski o dobrostan zwierząt i jakość procesu produkcji. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną dobrydrob.pl, gdzie znajduje się wiele odpowiedzi na pytania i powielane mity na temat mięsa drobiowego.

Jednocześnie apelujemy o nieuleganiu manipulacjom oraz przyjrzeniu się rzeczywistym celom, które stoją za tym materiałem.

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button