AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIAANALIZA CENCENY DROBIU I JAJ

Credit Agricole o rynku drobiu i jaj

Producenci jaj w Polsce od kilku tygodni z niepokojem patrzą na kolejne dni z niskimi cenami skupu jaj. Niewiele więcej powodów do radości mają hodowcy brojlerów. Jak na hodowlę jaj patrzą specjaliści Credit Agricole?

 

Otóż ich zdaniem, produkcja drobiu w naszym kraju nadal jest opłacalna, choć ceny skupu nie są tak atrakcyjne jak bywało w przeszłości.  Przyczyny takiego stanu rzeczy upatrują głównie w niskich cenach pasz, będących pochodną nadprodukcji zbóż na naszych rynkach.

Analitycy Credit Agricole wskazują, że ostatni kwartał przyniósł dalszy spadek cen skupu drobiu, choć pozostają one nadal na relatywnie wysokim poziomie na tle historycznym. W kierunku obniżenia cen oddziałuje wzrost produkcji drobiu wśród jego głównych unijnych producentów, w szczególności w Polsce. Ożywieniu produkcji drobiu sprzyja jej utrzymująca się bardzo wysoka opłacalność, która zachęca producentów do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i większych wstawień kurcząt.

Na szczęście, w ostatnich miesiącach nie doszło do istotnych strat w bazie produkcyjnej związanych z występowaniem ptasiej grypy wśród głównych unijnych producentów drobiu.

Zdaniem ekspertów Credit Agrocole, najbliższe miesiące będą charakteryzowały się wzrostem produkcji drobiu i to nie tylko w Polsce.

W najbliższych kwartałach oczekujemy przyspieszenia wzrostu produkcji drobiu w UE, co będzie sprzyjać kształtowaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Pod koniec br. czynnikiem hamującym spadek cen będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu.

Jakie są prognozy dla rynku drobiu?

Według danych przytoczonych w raporcie CA,  W kwietniu cena skupu drobiu średnio wynosiła 5,16 zł/kg (-17,8% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,64 zł/kg (-24,2% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w kwietniu 3,15 wobec 2,91 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu Credit Agricole oczekuje, że cena skupu drobiu wyniesie:

  • na koniec 2024 r. ok. 4,40 zł/kg,
  • na koniec 2025 r ok. 4,80 zł/kg.

Zapotrzebowanie na jaja wciąż wysokie 

Z kolei na rynku jaj w ostatnich miesiącach spadek cen wyhamował. Wynika to z nadal ograniczonej podaży jaj na unijnym rynku, mimo utrzymującej się wysokiej opłacalności ich produkcji.

– W naszej ocenie w znacznym stopniu jest to efektem transformacji sektora produkcji jaj wśród części znaczących unijnych producentów jaj, w szczególności w Niemczech, polegającej na zastępowaniu chowu klatkowego chowem bezklatkowym. Z tego powodu uważamy, że przestrzeń do silnego spadku cen skupu jaj w najbliższych kwartałach jest ograniczona – napisano w prognozie Credit Agricole.

Jak wygląda rynek jaj? Cena skupu jaj klasy M w kwietniu wyniosła 48,86 zł/100 sztuk (-31,9% r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 1,42 zł/kg (-24,2% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 34,46 wobec 38,44 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.

Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj Credit Agricole prognozuje, że cena skupu jaj klasy M wyniesie

  • na koniec 2024 r. ok. 50 zł/100 szt.,
  • na koniec 2025 r. ok. 48 zł/100 szt.

Głównymi czynnikami ryzyka dla prognoz cen drobiu i jaj jest przebieg ptasiej grypy w kolejnym sezonie w Europie, a także tempo wzrostu podaży wśród największych producentów mięsa drobiowego i jaj.

Na podstawie: Tygodnik Rolniczy i Credit Agricol

 

 


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button