Zmiany we WPR
Rolnicy to malejąca grupa mieszkańców Unii Europejskiej. Co więcej, od pewnego czasu urzędnicy Wspólnoty zdają się robić wszystko, żeby tę grupę jeszcze bardziej ograniczyć poprzez wprowadzanie różnego rodzaju ograniczeń i zakazów oraz nakazów, mających podobno wprowadzić nas wszystkich w krainę szczęśliwości i produkcji żywności zgodnie z zasadami ekologii. Jak na razie jednak, kolejne pomysły eurokratów wywołały bunt producentów żywności niemal w całej Unii Europejskiej. Okazuje się, że protesty w wystarczającym stopniu wpłynęły na wyobraźnię urzędników i polityków, skoro 13 maja Rada Europejska zatwierdziła pakiet zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Co to oznacza dla naszego rolnictwa i produkcji żywności?
W miejsce obowiązkowego odłogowania wprowadzono dobrowolną rezygnację z uprawiania ziemi, za co rolnik otrzyma około 530 złotych swoistej rekompensaty od hektara. Duże gospodarstwa prowadzące obecnie monokulturę upraw, będą musiały w większym stopniu zróżnicować rodzaje uprawianych roślin.
Zatwierdzone zmiany umożliwiają jednak krajom członkowskim zwolnienie z tych zasad gospodarstw uprawiających głównie trawy, rośliny pastewne lub strączkowe, a także stosujących ugorowanie na większości swoich gruntów rolnych. Unijni urzędnicy uznali w końcu prawo małych gospodarstw do hodowli i upraw według własnego uznania, bez obawy przed dotkliwymi karami i przy uproszczonych zasadach kontroli. .
Państwa członkowskie będą mogły również zwalniać rolników z przestrzegania warunków GAEC w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, uniemożliwiających rolnikom właściwe funkcjonowanie.
Opisane zmiany mają wejść w życie do końca maja br., ale obowiązywać z mocą wsteczną tak, by rolnicy mogli z nich skorzystać jeszcze przy składaniu tegorocznych wniosków.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.