AKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Naukowcy sceptycznie o skali chorób odzwierzęcych

W ostatnich latach przyjęło się mówić, że choroby pochodzące od zwierząt są przyczyną wielu plag dotykających ludzi. Tymczasem, jak donosi agencja Reutersa, naukowcy przeprowadzili analizę, zgodnie z którą ludzie przekazują dwa razy więcej wirusów zwierzętom, niż nasi mniejsi bracia ludziom.

Naukowcy przyjrzeli się prawie 12 milionom genomów wirusów i wykryli prawie 3000 przypadków wirusów przeskakujących z jednego gatunku na drugi. Spośród nich 79% dotyczyło wirusa przedostającego się z jednego gatunku zwierząt na inny. Pozostałe 21% dotyczyło ludzi. Spośród nich 64% to przeniesienia z człowieka na zwierzęta, zwane antroponozą, a 36% to przeniesienia ze zwierząt na ludzi, zwane chorobami odzwierzęcymi.

Zwierzęta dotknięte antroponozą obejmowały zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zwierzęta udomowione, takie jak świnie, konie i bydło, ptaki, takie jak kury i kaczki, naczelne, takie jak szympansy, goryle i wyjce, oraz inne dzikie zwierzęta, takie jak szopy, szopy czarne -czubata marmozeta i afrykańska mysz o miękkim futrze.

W szczególności dzikie zwierzęta były znacznie bardziej narażone na przeniesienie wirusa z człowieka na zwierzę, niż odwrotnie.

Na podstawie:  https://www-thepoultrysite-com.translate.goog/news/2024/03/humans-give-more-viruses-to-animals-than-they-give-us-study-finds?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp


 

Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.


„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button