W ostatnich latach przyjęło się mówić, że choroby pochodzące od zwierząt są przyczyną wielu plag dotykających ludzi. Tymczasem, jak donosi agencja Reutersa, naukowcy przeprowadzili analizę, zgodnie z którą ludzie przekazują dwa razy więcej wirusów zwierzętom, niż nasi mniejsi bracia ludziom.
Naukowcy przyjrzeli się prawie 12 milionom genomów wirusów i wykryli prawie 3000 przypadków wirusów przeskakujących z jednego gatunku na drugi. Spośród nich 79% dotyczyło wirusa przedostającego się z jednego gatunku zwierząt na inny. Pozostałe 21% dotyczyło ludzi. Spośród nich 64% to przeniesienia z człowieka na zwierzęta, zwane antroponozą, a 36% to przeniesienia ze zwierząt na ludzi, zwane chorobami odzwierzęcymi.
Zwierzęta dotknięte antroponozą obejmowały zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zwierzęta udomowione, takie jak świnie, konie i bydło, ptaki, takie jak kury i kaczki, naczelne, takie jak szympansy, goryle i wyjce, oraz inne dzikie zwierzęta, takie jak szopy, szopy czarne -czubata marmozeta i afrykańska mysz o miękkim futrze.
W szczególności dzikie zwierzęta były znacznie bardziej narażone na przeniesienie wirusa z człowieka na zwierzę, niż odwrotnie.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik oraz źródeł autora artykułu.