GAIN o sytuacji na rynku drobiu
Według Globalnej Sieci Informacji Rolnictwa USA, w 2023 roku import mięsa drobiowego do UE wzrósł o dwa procent i przewiduje się, że w roku bieżącym wzrośnie o kolejne 3,4 proc. Największy udział importowanego kurczaka przypada na europejski sektor hotelowy, restauracyjny i instytucjonalny.
Według tego samego źródła, w 2023 r. import z Brazylii uległ stagnacji, natomiast import z Wielkiej Brytanii spadł o 20% w związku z wprowadzeniem przez UE rygorystycznych kontroli sanitarnych po brexicie. Przywóz z Tajlandii został zablokowany przez rosnącą konkurencję ze strony Ukrainy.
Import ukraińskiego mięsa z kurczaka do UE wzrósł w 2023 r. o ponad 50 procent. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu UE 2023/1077, które odnowiło tymczasowe koncesje handlowe w ramach Porozumienia o pogłębionym i kompleksowym wolnym handlu (DCTA) z 2011 r. Na mocy tych przepisów UE ukraińskie mięso z kurczaka kwalifikuje się do wprowadzenia na rynek europejski bez ceł i kontyngentów. Środek ten ma charakter tymczasowy i jeśli nie zostanie przedłużony, wygaśnie 5 czerwca 2024 r. Niektóre kraje UE, takie jak Polska, zwróciły się już do UE o nałożenie limitów na import mięsa kurcząt z Ukrainy.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.