AKTUALNOŚCIBADANIA I ROZWÓJ

Będzie europejska szczepionka przedpandemiczna na grypę ptaków?

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła pod koniec lutego  zatwierdzenie szczepionki przedpandemicznej, która może mieć kluczowe znaczenie w walce z ptasią grypą i uratować życie milionów ludzi w czasie kryzysu. Po niszczycielskich doświadczeniach z koronawirusem społeczność naukowa jest w ciągłej gotowości na wszelkie zagrożenia, które mogą wywołać nową pandemię.

Jedno z głównych obaw wiąże się z wirusem grypy, zwłaszcza po niedawnym wybuchu epidemii ptasiej grypy, która dotknęła miliony ptaków i doprowadziła do zakażenia ssaków, budząc obawy co do możliwej adaptacji wirusa do ludzi.

Szczepionka przedpandemiczna to w rzeczywistości dwie różne, ale powiązane formy tego samego leku, obie opracowane przez firmę farmaceutyczną CSL Seqirus, jednego z wiodących producentów szczepionek na świecie.

Pierwsza szczepionka o nazwie Celldemik opierała się głównie na znanym szczepie ptasiej grypy, który krążył wśród niektórych indyków w 2005 roku i wykazał znaczną skuteczność w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciwko obecnie krążącemu wirusowi. Natomiast druga szczepionka o nazwie Incellipan to przyszły projekt, który będzie dostosowany do konkretnego wirusa wywołującego pandemię w momencie jego pojawienia się.

Eksperci twierdzą, że zatwierdzenie tych szczepionek oznacza znaczny postęp w przygotowaniach na przyszłe pandemie. Celldemic przeznaczony jest do uodporniania podczas epidemii ptasiej grypy, przede wszystkim dla grup ryzyka, takich jak pracownicy ferm drobiarskich i osoby z nimi bliskie. Ze swojej strony Incellipan jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w przypadku oficjalnego ogłoszenia pandemii grypy.

Obie szczepionki zostały zatwierdzone do podawania w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni i są wskazane dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej szóstego miesiąca życia. Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się miejscowy ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie i ból głowy, chociaż u małych dzieci może wystąpić między innymi gorączka i drażliwość.

Pomimo postępu, jaki dokonał się w zakresie tych szczepionek, nadal istnieją nierozwiązane wyzwania związane z produkcją i dystrybucją na całym świecie.

Źródło: https://d1softballnews-com/europe-approves-pre-pandemic-vaccine-to-combat-bird-flu/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button