AKTUALNOŚCIMAKROEKONOMIA

Doskonałe wyniki ukraińskiego producenta jaj

Jak donosi portal Poultryworld, jeden z głównych producentów jaj na Ukrainie,  Ovostar Union, odnotował w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 r. zysk netto 12,2-krotnie wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk netto wyniósł 29,08 mln dolarów, podała Ovostar Union w komunikacie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma poinformowała, że ​​sprzedaż wyniosła 123,06 mln USD w porównaniu z 90,29 mln USD rok wcześniej.  Ovostar przekazał, że zadłużenie z tytułu kredytów bankowych w 2023 roku spadło z 10,93 mln dolarów do 2,46 mln dolarów.

Do poprawy wyników finansowych w dużej mierze przyczynił się eksport. Udział eksportu jaj w przychodach ogółem wzrósł z 34,9 proc. do 45,5 proc., a eksportu produktów jajecznych z 56,6 proc. do 60,3 proc. W rezultacie łączne przychody firmy z eksportu za okres od stycznia do września 2023 r. osiągnęły 50 proc. całkowitych przychodów w porównaniu do 41,5 proc. rok wcześniej. Co więcej, w 2023 roku spółka wznowiła zawieszony  program inwestycyjny. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku Ovostar zainwestował w swoją działalność 8,88 mln dolarów. Jak podała firma, nie podając dodatkowych szczegółów, lwia część pieniędzy została zainwestowana w aktywa biologiczne.

Przedstawiciele Ovostar w państwach UE przekonują, że eksport jaj z Ukrainy nie ma większego wpływu na rynki lokalne. Zupełnie inaczej sprawę ocenia  Tom Aushkaps, rzecznik największego łotewskiego producenta jaj, Balticovo . „To [import jaj z Ukrainy] dotyka nas w najbardziej bezpośredni sposób! Jesteśmy zmuszeni wyrównywać ceny naszych produktów w stosunku do produktów o innych, niższych standardach. To zniekształca rynek” – powiedziała Aushkaps.

Przypomnijmy, że o negatywnym wpływie niekontrolowanego importu mięsa drobiowego i jaj do państw Unii Europejskiej nasza Federacja informuje od wielu miesięcy. Z naszymi argumentami zgadza się coraz większe grono hodowców i producentów jaj z innych państw UE.

Oprac. I.Sz. na podstawie: https://www.poultryworld.net/poultry/layers/ovostar-enjoys-booming-profit-but-exports-are-on-the-shaky-ground/
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button