AKTUALNOŚCIANALIZA CENCENY DROBIU I JAJ

Ceny zbóż lecą w dół

Na całym świecie ceny zbóż – także tych będących składnikiem pasz – lecą w dół. Światowa Organizacja Żywności FAO informuje o doskonałych zbiorach w wielu rejonach świata. Nadwyżka podaży widoczna jest m.in. w kukurydzy i pszenicy. Jak donosi Businessinsider,  prognoza FAO dotycząca światowej produkcji zbóż w sezonie 2023/24 została w tym miesiącu skorygowana w górę o 13,2 mln ton (0,5 proc.) i ma osiągnąć rekordowy poziom 2 836 mln ton. Oznacza to wzrost o 1,2 proc. (33,3 mln ton) w porównaniu z poziomem z 2022/23 r. Zmiany prognoz wynikają m.in. z lepszych niż wcześniej przewidywano zbiorów kukurydzy w kilku kluczowych krajach produkujących, podczas gdy wprowadzono skromniejsze korekty w górę prognoz światowej produkcji jęczmienia i pszenicy. Informacje o rekordowych zbiorach zbóż grubych dochodzą m.in. z Kanady, Turcji, Chin oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.  Produkcja pszenicy wzrosła o 1,4 mln ton i obecnie prognoza wynosi 788,5 mln ton w 2023/24.  

Oczekuje się, że na rok 2024 światowe zasiewy pszenicy ozimej będą umiarkowanie spadać z roku na rok ze względu na niższe ceny na rynkach międzynarodowych. W Stanach Zjednoczonych niższe ceny doprowadziły do ​​sześcioprocentowego spadku zasiewów pszenicy ozimej.

Na Ukrainie, pomimo niskich kosztów produkcji, spada rentowność upraw, co jest efektem m.in. wyższych kosztów środków produkcji. W efekcie, przy problemach ze zbytem, nie jest wykluczony spadek zasiewów pszenicy w tym kraju w 2024 roku.Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu na zbiory pszenicy w Rosji miały wpływ anomalnie pogodowe, które mogły uszkodzić zasiewy. Dobra pogoda i wyższa opłacalność produkcji nakłaniają na zwiększenie obszaru upraw pszenicy zarówno w Indiach, jak i Pakistanie czy Chinach.

Rośnie wykorzystanie zbóż na pasze

Prognozuje się , że całkowite wykorzystanie zbóż gruboziarnistych w sezonie 2023/24 wzrośnie o 1,3 proc. (19,5 mln ton) w porównaniu z poziomem z sezonu 2022/23, osiągając 1 505 mln ton, co oznacza wzrost o 5,4 mln ton w porównaniu z grudniowym raportem.

Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowych zapasów zbóż do końca sezonu w 2024 r. wynosi 895 mln ton, co oznacza wzrost o 8,9 mln ton od grudnia. Prognozuje się, że światowy wskaźnik zapasów zbóż do wykorzystania w sezonie 2023/24 wyniesie komfortowy poziom 31,1 proc., przekraczając poziom 30,9 proc. w sezonie 2022/2023.

Prognoza światowych zapasów pszenicy na poziomie 320 mln ton pozostaje prawie niezmieniona w porównaniu z grudniem i nadal wskazuje na spadek o 1,1 proc. (3,5 mln ton) poniżej poziomów otwarcia. Rewizje w górę w tym miesiącu akcji w Argentynie, Australii i Federacji Rosyjskiej zrównoważyły ​​korekty w dół dokonane dla Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ceny zbóż idą w dół także na naszym, lokalnym rynku. Jak informuje portal CenyRolnicze, pod koniec stycznia widoczny był trend spadkowy cen wszystkich głównych zbóż.

Oprac. na podstawie: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/historyczny-rekord-produkcji-zboz-na-swiecie-ceny-juz-ida-w-dol/8em9vvj
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button