AKTUALNOŚCILEGISLACJA

Limity importu przedmiotem obrad w Sejmie

Niekontrolowany import żywności z Ukrainy stał się przedmiotem rozmów w polskim Sejmie. Posłowie Konfederacji pytali przedstawicieli rządu, w jaki sposób chce on zminimalizować negatywne skutki przywozu do naszego kraju mięsa drobiowego, jaj, cukru czy owoców. W odpowiedzi wiceminister rolnictwa poinformował parlamentarzystów, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi dialog ze stroną ukraińską, również w porozumieniu z Komisją Europejską. W ostatnim czasie Czesław Siekierski, polski minister rolnictwa kilkukrotnie spotkał z Mykołą Solskim, ukraińskim ministrem polityki rolnej i żywności. W trakcie tych rozmów miały być wypracowywany mechanizm licencjonowania eksportu produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Tego typu rozwiązanie jest już stosowane przez Rumunię i Bułgarię. W dużym skrócie polega ono na ustaleniu w trakcie rozmów bilateralnych swojego rodzaju kontyngentów na poszczególne artykuły.

Jak już informowaliśmy, sprawą zajęła się także Komisja Europejska, która uważa, że problem można rozwiązać w drodze wprowadzenia limitów na niektóre artykuły (w tym mięso drobiowe i jaja), biorąc jako podstawę skalę importu tych towarów w 2023 roku. Przedstawiciele polskich producentów zwracają uwagę na fakt, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z wyjątkowo dużym napływem żywności zza naszej wschodniej granicy, a proponowane kontyngenty w proponowanych ilościach nadal będą w negatywny sposób wpływać na rodzimych producentów żywności, narażając w ten sposób bezpieczeństwo żywnościowe państw Unii Europejskiej.

Oprac. I.Sz. na podstawie mediów

Więcej: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/wiadomosci-rolnicze/rolnictwo-w-polsce/limity-na-produkty-rolne-z-ukrainy-rozwiazania-czy-kolejne-klopoty-dla-polskiego-rolnictwa-2502012
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button