GRYPA PTAKÓW

HPAI zbiera żniwo w USA; zarażone nawet szczepione kaczki

Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS) USDA potwierdziła przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w kilku komercyjnych gospodarstwach drobiarskich. Należą do nich komercyjne stado niosek w hrabstwie Hardin w stanie Ohio, liczące 1 363 900 ptaków, a także lokalizacje w hrabstwie Todd w stanie Minnesota (78 900 komercyjnych indyków hodowlanych) i Muskegon w stanie Michigan (31 000 komercyjnych indyków hodowlanych). W ciągu ostatniego miesiąca ogółem potwierdzono 89 przypadków HPAI, które dotknęły 52 stada komercyjne i 37 stada przydomowe, co daje łącznie około 13,22 miliona ptaków.  Tylko w Kalifornii potwierdzono obecność HPAI w komercyjnym stadzie liczącym 709 tysięcy ptaków.

Tymczasem doniesienia sugerują, że Rosja może rozważać zablokowanie importu amerykańskiego drobiu przechodzącego przez Rosję w drodze do Kazachstanu ze względu na obawy związane z ptasią grypą. To potencjalne ograniczenie pojawia się w związku ze znacznym spadkiem importu brojlerów amerykańskich do Kazachstanu, z 101,487 mln funtów w okresie styczeń-październik poprzedniego roku do około 49,986 mln funtów w tym samym okresie bieżącego roku.

Niestety, potwierdziły się obaw sceptyków wobec skuteczności szczepień przeciwko HPAI. We Francji, gdzie niedawno wprowadzono obowiązkowe szczepienia kaczek przeciwko tej chorobie, wykryto grypę ptaków u już zaszczepionych ptaków. Jak informuje Reuters, ognisko tej choroby stwierdzono na fermie kaczek w departamencie Vendee w zachodniej Francji.  Oznacza to, że ​​jest to pierwsza taka epidemia od czasu, gdy Francja rozpoczęła w zeszłym roku kampanię szczepień mającą na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Według ostatniego komunikatu Państwowego Instytutu Weterynarii z 4 stycznia 2024 roku, w ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenie naszego kraju odnotowano cztery ogniska tej choroby w powiecie lipnowskim (1966 sztuk gęsi hodowlanych), w powiecie siedleckim (32 tys. Indyków rzeźnych), powiecie legnickim (prawie 33 tys. Indyków rzeźnych) oraz w powiecie trzebnickim (31 tys. kaczek reprodukcyjnych).

Oprac. I.Sz.




Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.

„FUNDUSZEPROMOCJI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button