Pomimo wojny rośnie eksport mięsa z Ukrainy
W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 roku eksport mięsa z Ukrainy osiągnął 350 tysięcy ton, co oznacza wzrost o 10 procent w porównaniu do 2022 roku – napisał na swojej stronie na Facebooku wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.
„Nawet w kontekście wojny i spowolnienia gospodarczego ukraińskim firmom udało się zachować swoje moce produkcyjne, aby zapewnić wzrost produkcji” – napisał Wysocki. „Pod warunkiem, że utrzymamy tempo, do końca roku osiągniemy 95% przedwojennego poziomu [eksportu]. Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to bardzo dobry wynik”.
Aż 90 procent wolumenu eksportu mięsa z Ukrainy stanowi drób, który skutecznie konkuruje cenowo z mięsem wyprodukowanym na terenie Unii Europejskiej. Zdaniem władz ukraińskich pojawił się jednak problem z jego transportem do krajów docelowych – przeszkodą mają być protesty polskich kierowców tirów i rolników blokujących przejścia graniczne z Ukrainą, przy jednoczesnym braku możliwości transportu żywności drogą morską.
„Z powodu wojny eksporterzy musieli oczywiście przeorientować dostawy, ponieważ część produktów była transportowana przez porty morskie. Ale ponieważ koszt tony mięsa jest znacznie wyższy niż tony zboża, zmiana logistyki nie miała takiego wpływu na eksport tych produktów” – podkreślił Wysocki.
Według danych ukraińskich, największymi nabywcami ukraińskiego mięsa w 2023 r. są Holandia, Arabia Saudyjska i Słowacja. Tu należy przypomnieć, że zarówno w Holandii i na Słowacji działają firmy związane z ukraińskimi producentami takimi jak MHP, które zajmują się przetwórstwem mięsa, które następnie trafia do innych państw Wspólnoty. Unia Europejska pozostaje głównym rynkiem zbytu dla ukraińskich rolników, choć dostawy eksportowe płyną również na Bliski Wschód, do Azji Południowo-Wschodniej i Afryki.
W ocenie wiceministra Wysockiego, branża drobiarska jest jednym z segmentów ukraińskiej gospodarki, które mogą ucierpieć z powodu blokady przekraczania granicy przez polskich i słowackich kierowców ciężarówek. Podczas gdy zboże i nasiona oleiste są eksportowane koleją, produkty rolne o wyższej wartości dodanej są przewożone głównie samochodami ciężarowymi. Protest w dużej mierze zakłócił ukraiński eksport i import, na co wskazują ukraińscy urzędnicy państwowi, jednak nie podali konkretnych danych.
Oprac. I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.