Francuzi przygotowują kolejną porcję szczepionek na HPAI
Portal Poultry Site zamieścił najnowszy tygodniowy raport na temat rynku białek, którego autorem jest analityk rynkowy Jim Wyckoff. Do najważniejszych wydarzeń ostatnich dni specjalista zaliczył odkrycie wirusa grypy ptaków przez Służbę Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin USDA (APHIS) w komercyjnym stadzie brojlerów zlokalizowanym w hrabstwie Johnson w stanie Arkansas, liczącym 109 tysięcy ptaków. Warto zauważyć, że w listopadzie potwierdzono 55 przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków w komercyjnych stadach drobiu, a od grudnia zgłoszono trzy kolejne przypadki. Ta sama inspekcja potwierdziła nowe przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w komercyjnych hodowlach brojlerów w hrabstwie Stanislaus w Kalifornii, w których łącznie ucierpiało 494 300 ptaków. Ponadto HPAI wpłynęło również na komercyjną hodowlę ptaków mięsnych z indyka w hrabstwie Barron w stanie Wisconsin, w której hoduje się 113 800 ptaków.
Gdy Amerykanie liczą straty wynikające z rozprzestrzeniającej się choroby, Francuzi zamawiają trzecią dawkę szczepionki przeciwko HPAI dla swoich stad kaczek. Decyzja ta jest odpowiedzią na „nowe dowody naukowe” i ma na celu proaktywne zapobieganie gwałtownemu wzrostowi liczby przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków. Francja niedawno podniosła poziom ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków z „umiarkowanego” do „wysokiego” ze względu na wykrycie nowych przypadków.
Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) od 2005 roku w ponad 30 krajach stosowane są szczepionki przeciwko HPAI. Nie jest to jednak regułą. Wśród państw, które nie dopuszczają stosowanie szczepionek są Stany Zjednoczone. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) we wrześniu zablokował import drobiu i produktów drobiowych z Francji, powołując się na obawy, że szczepienie drobiu przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków może potencjalnie zamaskować obecność wirusa, prowadząc do nieumyślnego eksportu zakażonych zwierząt lub skażonych produktów do Stanów Zjednoczonych.
Oprac. I.Sz.
Czy podobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Jeżeli masz jakieś pytania, to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy
Więcej o nas dowiesz się tutaj Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
Zdjęcia i ilustracje na licencji https://www.freepik.com/ oraz źródeł autora artykułu.