w , , ,

Genetycznie zmodyfikowany kurczak stanie się odporny na grypę ptaków?

Tak przynajmniej wynika z artykułu zamieszczonego na łamach portalu „The poultrysite”. Jak piszą jego autorzy, naukowcy z Wielkiej Brytanii Naukowcy uważają, że dzięki  modyfikacji genu ANP32   możliwe jest ograniczenie ryzyka zakażeń wirusem grypy ptaków u drobiu.  Wyniki prowadzonych przez nich badań wskazują, że kurczaki z poddanym modyfikacji DNA były  bardziej oporne na dawki wirusa grypy ptaków, niż ich odpowiedniki z grupy porównawczej. Niestety, przy większej presji wirusa, nawet wśród „polepszonych” zwierząt, zachorowalność na grypę ptaków drastycznie wzrastała. W ocenie naukowców, do wypracowania solidnej ochrony przed wirusem, konieczne byłoby przeprowadzenie większej ilości zmian w DNA.

W przeciwieństwie technologii polegającej na wprowadzaniu do organizmów obcych genów,  edycja genów modyfikuje istniejące geny. Technologia ta jest uważana za mniej kontrowersyjną niż modyfikacja genetyczna i w niektórych krajach podlega mniej rygorystycznym regulacjom.

Pozostaje pytanie, jak na tego typu modyfikacje zareaguje rynek i konsumenci. Przykładem może być wprowadzona z początkiem października we Francji akcja szczepienia kaczek przeciwko grypie ptaków. Decyzja ta wywołała natychmiastową reakcję USA, która zakazała importu kaczek z Francji, tłumacząc się ryzykiem przyniesienia choroby do USA, ponieważ szczepionka ma „maskować” wirusa choroby u drobiu. Podobnego ruchu nie wyklucza Japonia.

Oprac. I.Sz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Grypa ptaków wróciła do polskich ferm

KE spodziewa się spadku spożycia mięsa, ale nie dotyczy to drobiu