w , ,

Branża mięsa drobiowego rośnie na całym świecie

Zdaniem analityków Rabobanku, pomimo nieco wolniejszego wzrostu przemysłu drobiarskiego na początku roku, w czwartym kwartale br. I na początku 2024 roku światowy popyt na ten gatunek mięsa powinien wzrosnąć, przy niższych kosztach produkcji. W skali globalnej – w ocenie Rabobanku – roczny wzrost za 2023 rok powinien wynieść około 1,2 procenta.

Rabobank spodziewa się, że handel światowy utrzyma się na wysokim poziomie w drugiej połowie roku, po tym jak w pierwszej połowie osiągnął rekordowy poziom 7,2 mln ton. Na kwotę tę wpłynął zwiększony handel surowym mięsem drobiowym, natomiast przetworzonymi produktami drobiowymi odnotowano gwałtowny spadek handlu, o 18 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Rynki takie jak Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Indonezja i Brazylia zmagają się z nadpodażą. W innych krajach, takich jak Europa, Rosja, Tajlandia, Meksyk, Japonia i Malezja, sytuacja pozostaje stosunkowo zrównoważona. Z drugiej strony Chiny miały okresy zarówno dodatnich, jak i ujemnych marż.

Tymczasem Reuters informuje o rekordowo wysokich cenach kurczaków w amerykańskich sklepach. Wysokie ceny to efekt zwiększonego popytu i mniejszej podaży. Z jednej strony jest to spowodowane relatywnie niskimi cenami mięsa drobiowego w porównaniu z wołowiną i wieprzowiną. Z drugiej tamtejsi giganci, tacy jak Tyson i Pilgrim’s     ograniczają produkcję drobiu, by zwiększyć marże sięgające obecnie rocznych rekordów. Co więcej, rosnący popyt na kurczaka pozwolił amerykańskim producentom zniwelować negatywne skutki posiadania nadmiaru mięsa drobiowego w magazynach z 2022 roku i przywrócić rentowność produkcji.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oczekuje się, że spożycie kurczaka w USA po raz pierwszy w historii przekroczy w tym roku 100 funtów na osobę, przy jednoczesnym spadku spożycia wołowiny do poziomu najniższego od 2018, a wieprzowiny do poziomu najniższego od 2015 roku. Zmiana wyborów konsumenckich ma być efektem inflacji i zubożenia społeczeństwa, które  w obecnej sytuacji gospodarczej stara się szukać oszczędności m.in. poprzez ograniczanie kosztów przy kupowaniu droższych gatunków mięsa.

Oprac. I.Sz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Węgierskie media o polskim drobiu

Grypa ptaków wróciła do USA