MAKROEKONOMIA

Ostra reakcja przewodniczącego KFHDiPJ na decyzję Ukrainy

Na portalu wrp.pl dzisiaj pojawił się wywiad z Pawłem Podstawką, przewodniczącym KFHDiPJ. Tematem rozmowy była decyzja władz Ukrainy, które 13 lipca, po stwierdzeniu ogniska rzekomego pomoru drobiu na Podlasiu, wprowadziły całkowity zakaz importu polskiego drobiu, jaj i produktów pochodzących z drobiu.

Jak podkreślił przewodniczący Federacji, “Nie ma żadnych podstaw prawnych dla zablokowania importu z całego kraju, to nadużycie ze strony Ukrainy: na tym świadectwie, które mamy podpisane z Ukraińcami jest wprost napisane, że ta choroba objęta jest regionalizacją – mówi przewodniczący KFHDiPJ. – Po otrzymaniu tej informacji zwróciliśmy się natychmiast do Głównego Lekarza Weterynarii z prośbą o wyjaśnienie tego jego ukraińskiemu odpowiednikowi, ale, jak się okazuje, polskie argumenty nie zostały przyjęte”.

W artykule przewodniczący Podstawka podkreśla, że polscy hodowcy drobiu nie widzą problemu w uczciwej konkurencji, jednak o takiej trudno mówić w sytuacji, gdy nasi producenci zmuszeni są do ponoszenia wysokich kosztów produkcji i zaostrzonych norm, z których zwolnieni są producenci drobiu ukraińskiego.

“Ukraińcy prowadzą obecnie dwie wojny – mówi ostro przewodniczący Podstawka. – Jedną na wschodzie, militarną, drugą na Zachodzie – gospodarczą. Wykorzystując okazję chcą zdeprecjonować naszą produkcję i wypchnąć nas z naszych tradycyjnych rynków, ponieważ jesteśmy ich główną konkurencją w Europie. To, co robią Ukraińcy, to faul” czytamy w wywiadzie.

cały artykuł: https://www.wrp.pl/policzek-w-twarz-przewodniczacy-kfhdipj-o-ukrainskim-zakazie-importu-drobiu-i-jaj-z-polski/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button