w , ,

Grypa ptaków Brazylii. Czy skorzystają na tym polscy producenci?

W połowie maja na terenie Brazylii odnotowano dwa przypadki grypy ptaków u dzikiego ptactwa. Tym samym epidemia dziesiątkująca stada ptactwa na całym świecie zawitała u największego producenta drobiu. Jak podaje agencja Reutersa, na razie władze Brazylii bagatelizują problem, twierdząc, że incydentalne zdarzenia nie są wystarczającym powodem do wprowadzania zakazu importu z tego kraju.

Jest to o tyle uzasadnione, że Brazylia od pewnego już czasu wyrasta na światowego potentata w produkcji drobiu. Tylko w ubiegłym roku produkcja drobiu wzrosła tam o 27 procent i osiągnęła wartość 9,7 miliarda dolarów. Od stycznia do kwietnia 2023 roku wyeksportowano 1,749 mln ton (wzrost 12,1 proc. ilościowo i 18,9 wartościowo).

Grypa ptaków z pewnością wywołałaby poważne problemy wśród producentów drobiu w Brazylii i ich klientów na całym świecie. Biorąc pod uwagę ilości eksportowanego mięsa, może to z jednej strony podnieść ceny drobiu dostarczanego z innych kierunków (w tym z Polski), jak i innych gatunków mięsa.

źródło: https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/grypa-ptakow-u-najwiekszego-eksportera-drobiu-na-swiecie-polska-skorzysta,223911.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny jaj na 16 maja 2023 roku

Z powodu importu mięsa z Ukrainy do UE, Polska traci rynki zbytu.