w ,

Niejasności przy kupnie zbóż od rolników

Wielkopolska izba rolnicza alarmuje – wbrew wypowiedziom ministra rolnictwa – rolnicy sprzedający ziarno bezpośrednio hodowcom drobiu czy bydła, nie mogą otrzymać dopłat do ceny minimalnej.

Niestety ta wypowiedź, stoi w sprzeczności z informacjami, które rolnicy otrzymują z ARiMR oraz z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które mówi, że dopłata należy się rolnikowi pod warunkiem, że &13, pkt. 4.b) rolnik dokonał sprzedaży pszenicy lub kukurydzy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od dnia 15 grudnia 2022 r. do dnia 31 maja 2023 r. – pisze do ministra rolnictwa Wielkopolska Izba Rolnicza, która postuluje wprowadzenie jednoznacznych zapisów w rozporządzeniu.

Tymczasem portal Tygodnik Rolniczy już informuje o kolejnych wątpliwościach związanych ze skupem ziarna od rolników. Według TR, firmy skupujące będą miały obowiązek codziennego raportowania danych o ilości skupionego z dopłatą ziarna. Redakcja zwraca uwagę, że nie wiadomo, czy obowiązkiem raportowania będą objęci także hodowcy skupujący ziarno bezpośrednio od rolników.

źródło: WIR; https://www.tygodnik-rolniczy.pl/rynki-rolne/ceny-zboz-ceny-rzepaku/firmy-beda-sie-spowiadac-ministrowi-ile-zboza-kupily-od-rolnikow-codziennie-2445418

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Eksperci prognozują wzrosty produkcji drobiu na świecie i w Europie

Samorząd rolniczy popiera postulaty drobiarzy