BADANIA I ROZWÓJ

W USA testują szczepionki na grypę ptaków

Jak informuje agencja Reutersa, rząd USA testuje obecnie cztery szczepionki przeciwko grypie ptaków, z przeznaczeniem dla drobiu. Próby przeprowadzone przez Dział Badań Rolniczych Departamentu Rolnictwa USA (USDA) są pierwszym krokiem w długim procesie w kierunku możliwego pierwszego zastosowania szczepionek w celu ochrony amerykańskiego drobiu przed  wirusem.

Agencja testuje jedną szczepionkę od Zoetis Inc (ZTS.N), jedną od Merck Animal Health (MRK.N) i dwie opracowane przez Dział Badań Rolniczych departamentu. Wstępne dane z badania z użyciem pojedynczej dawki szczepionki spodziewane są w maju, natomiast wyników badań dotyczących schematów szczepień dwudawkowych oczekuje się w czerwcu, podała USDA.

Agencja podała, że jeśli próby zakończą się sukcesem i USDA zdecyduje się kontynuować prace rozwojowe, szczepionka pasująca do obecnego wirusa będzie dostępna na rynku za co najmniej 18 do 24 miesięcy. Rynek oczekuje od rządu zapewnień, że stosowanie szczepionek nie wpłynie negatywnie na handel z głównymi odbiorcami amerykańskiego drobiu.

Francja poinformowała w zeszłym tygodniu, że rozpoczyna zamówienie na 80 milionów dawek szczepionek do stosowania u kaczek jesienią, jeśli ostateczne wyniki badań będą pozytywne, jako pierwszy członek UE, który rozpoczął taki plan.

Źródło: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/us-begins-testing-bird-flu-vaccines-poultry-after-record-outbreak-2023-04-14/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button