MAKROEKONOMIA

Rośnie produkcja polskiego drobiu

Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poprawia się sytuacja na rynku drobiu, a jego produkcja w tym roku ma wzrosnąć o półtora procenta. Jest to kontynuacja trendu wzrostowego z ostatnich lat. W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy około 3 mln ton mięsa drobiowego, czyli o ponad 8 procent więcej niż w 2021. Połowa produkcji trafia na eksport. Zdaniem urzędników ministerstwa, rozwojowi produkcji ma sprzyjać wzrost cen za kurczaka, który z poziomu 3,18-4,57 za kilogram w okresie 2017-2022 wzrósł do 5,71 w lutym 2023 roku.

Zdaniem ekspertów, konsumpcja wewnętrzna mięsa drobiowego utrzyma się na poziomie nie niższym niż rok temu, między innymi dzięki uchodźcom z Ukrainy, którzy chętnie wybierają drób jako źródło taniego, smacznego i bogatego w wartości odżywcze białka. Jak zauważają specjaliści, nadal zagrożeniem dla branży pozostaje grypa ptaków, jednak w tej chwili wydaje się, że głównym miejscem przenoszenia się wirusa jest dzikie ptactwo. Nie ma także żadnych informacji z kraju o przenoszeniu się zmutowanego wirusa na człowieka.

Źródło: https://swiatrolnika.info/informacje/produkcja-drobiu-w-polsce-wzrosnie-mimo-obaw-zwiazanych-z-ptasia-grypa.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Back to top button