MAKROEKONOMIA

Apel drobiarzy o przywrócenie ceł i kontyngentów na import z Ukrainy

Przedstawiciele dwunastu organizacji skupionych w Porozumieniu Rolniczych Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich  (w tym KFHDiPJ) podpisało się pod apelem adresowanym do wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego o zablokowanie niekontrolowanego importu z Ukrainy mięsa drobiowego i jaj.

W adresowanym do wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego piśmie jego autorzy informują, że od czerwca 2022 roku, gdy zniesiono ograniczenia w imporcie artykułów spożywczych z Ukrainy do UE, miesięcznie granicę Wspólnoty przekracza średnio 18 tysięcy ton mięsa drobiowego, natomiast import jaj wzrósł o 300 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W apelu czytamy m.in.:

Tym samym zniknęła ochrona naszego sektora drobiarskiego poprzez kontyngenty taryfowe, co doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu importu mięsa po bardzo niskich cenach z Ukrainy. Należy nadmienić, że większość eksportowanego na teren UE mięsa drobiowego pochodzi od jednego, gigantycznego podmiotu, który jest zarejestrowany na Cyprze. Mając na względzie ogromne różnice związane z wymaganiami w UE, nasi producenci nie są w stanie konkurować z produktami wytworzonymi w oparciu o znacznie niższe wymagania”.

Sygnatariusze apelu wnoszą do wiceministra o pilne spotkanie w celu wyjaśnienia najważniejszych aspektów zjawiska i jego negatywnych skutków dla polskiej gospodarki.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/drob-i-jaja-z-ukrainy-nowym-problemem-w-polsce-branza-apeluje-6884484463057824a.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button