w , ,

Drobiarze z Bułgarii podejrzewają o nielegalny wwóz i handel jajami z Ukrainy. W ramach kontrabandy na bułgarski rynek miało trafił około 2,5 miliona jaj.

Związek Hodowców Drobiu w Bułgarii poinformował Agencję Bezpieczeństwa Żywności o wykryciu nielegalnego transportu jaj z Ukrainy. Zdaniem ZHD, w ten sposób sprowadzono w ciągu tygodnia na bułgarski rynek 2,5 mln jaj. Teraz drobiarze domagają się ujawnienia sieci dystrybucji towaru, który nie jest objęty europejskimi certyfikatami jakości.

W ocenie hodowców, jaja z Ukrainy mogły być przepakowane i sprzedawane dalej jako produkt bułgarski, po oznaczeniu ich znakami towarowymi Bułgarii. W taki sposób przed świętami co piąte jajko na tamtejszym rynku pochodziłoby z przemytu. Przedstawiciele związku nie ukrywają, że wprowadzenie tak dużej ilości „trefnego” towaru nie będzie możliwe bez współpracy z sieciami handlowymi, a zalew tanich jaj z Ukrainy wywoła zapaść ekonomiczną lokalnych producentów i hodowców.

Obecnie w Bułgarii działa 120 firm produkujących około 4 mln jaj dziennie, z czego 25 procent przeznaczone jest na eksport.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/afera-w-bulgarii-milionowa-kontrabanda-z-ukrainy-6879492285238080a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Lider Agrounii domaga się ograniczeń dla importu żywności z Ukrainy

Węgrzy zaniepokojeni importem taniego mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy i Polski